Nad rozširovaním jadrovej elektrárne v Paksi bude mať dozor Szijjártó

Celkový pohľad na 2. blok atómovej elektrárne v maďarskom Paksi, asi 90 km južne od Budapešti. Foto: TASR/AP

Budapešť 3. júla (TASR) - Dozor nad rozširovaním jadrovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi, ktorá je v krajine historicky najdrahšou štátnou stavbou s nákladmi 12,5 miliardy eur, bude mať minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Informovala o tom v utorok komerčná televízna stanica ATV, ktorá sa odvoláva na nariadenie zverejnené v úradnom vestníku. Podľa tohto nariadenia bude Szijjártó odteraz oficiálne ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov, ako aj ministrom bez portfólia, zodpovedným za naprojektovanie, výstavbu a uvedenie do prevádzky dvoch nových blokov elektrárne v Paksi.

V predchádzajúcej vláde premiéra Viktora Orbána mali dozor nad projektom rozšírenia elektrárne v Paksi minister úradu vlády János Lázár a minister bez portfólia János Süli.

Dva nové bloky jadrovej elektrárne v Paksi by mohli podľa maďarskej vlády vyrábať elektrickú energiu už v roku 2026. Prípravné investície sa majú začať tento rok.

Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve v Budapešti vlani 2. februára povedal, že s Orbánom venovali projektu výstavby dvoch nových blokov jadrovej elektrárne v Paksi mimoriadnu pozornosť. "Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest," podčiarkol vtedy Putin.

spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.