P. Ivanka: SR je špičkou v Európe pri overovaní biometrických údajov

Peter Ivanka v relácii Tablet.TV Tu a Teraz. Foto: Teraz.sk

Bratislava 5. septembra (TASR) - Biometrické identifikácie a umelá inteligencia sa vo finančníctve využíva čoraz viac. V overovaní údajov prostredníctvom biometrie tváre je Slovensko špičkou v Európe. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Peter Ivanka zo spoločnosti Softec.

„Slovensko je špičkou najmä v tom, že odfotené údaje z občianskeho preukazu alebo biometrické údaje tváre sa dajú preveriť v registri fyzických osôb a dokladov na Ministerstve vnútra SR. Biometrické znaky sú uložené v občianskom preukaze, a tak sa dajú spárovať s verejným registrom. Toto prepojenie je jedinečné,“ povedal Ivanka s tým, že každý človek má jedinečnú tvár a platí to aj pre jednovaječné dvojčatá. „Sledujú sa viaceré znaky, ako je vzdialenosť očí, ich tvar, vzdialenosť nosa, lícne kosti, hrúbka pier,“ vysvetlil Ivanka.

Pokiaľ si chce klient založiť účet, alebo získať nejaký produkt, dá sa to aj na diaľku vďaka zmene legislatívy. „Veľmi dôležitá bola marcová novela zákona proti praniu špinavých peňazí, ktorá umožňuje založenie účtu a bankové úkony aj bez fyzickej prítomnosti klienta. Dajú sa na to použiť aj technické prostriedky, pokiaľ sa dá overiť totožnosť klienta aj na diaľku,“ upozornil Ivanka.

Pri takomto spôsobe overení totožnosti klient odfotí seba aj svoj občiansky preukaz a musí absolvovať aj takzvaný test „živosti“, kde napríklad na smartfóne sleduje nejaký pohyblivý bod.

Biometrické údaje sa budú využívať na predaj produktov v budúcnosti čoraz viac, pretože trendom je zjednodušenie a zrýchlenie ich predaja. „Klient nemusí ísť na pobočku a všetko zrealizuje z pohodlia domova a finančným inštitúciám to šetrí čas a kapacity. Nemusia mať toľko ľudí na pobočkách a tí sú využiteľní efektívnejšie inde. Je to výhoda v súčasnosti, keď je nedostatok vhodných ľudí na trhu,“ dodal Ivanka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.