NHL: Kings zvíťazili v Chicagu, mladík Petersen s 34 zákrokmi

Z hry NHL. Foto: TASR/AP

New York 17. novembra (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins prehrali v noci na sobotu v zámorskej NHL na ľade Dallasu 0:1 po predĺžení. Víťazný gól Stars strelil v 62. minúte z dorážky Jason Dickinson.

Brankár dallaských "hviezd" Ben Bishop kryl všetkých 23 striel hostí a zaknihoval si 26. shutout v profiligovej kariére. Jeho náprotivok Tuukka Rask sa vrátil do kádra Bostonu po voľne, ktoré si vyžiadal, aby vyriešil nešpecifikované súkromné záležitosti. Fín inkasoval iba raz a predviedol 36 úspešných zákrokov. Jeho brankársky kolega Slovák Jaroslav Halák sledoval zápas zo striedačky. V zostave Bruins chýbal aj kapitán Zdeno Chára, ktorý sa so zranením v dolnej časti tela už vrátil z tripu domov. Bruins chýba zo zdravotných dôvodov až šesť obrancov, s absenciami sa musí vyrovnať aj Dallas, a tak až traja zadáci absolvovali v tomto stretnutí debut v NHL – v drese Stars Gavin Bayreuther, v drese Bruins Jakub Zbořil a Connor Clifton. Oba tímy predtým už dlho nezažili zápas, ktorý sa po 60 minútach skončil bez gólov – Dallas od marca 2009, Boston od apríla 2012. "Predĺženie nebolo našim priateľom. Nemali sme puk pod kontrolou a súperovi umožnili prečíslenia. Nezaslúžili sme si vyhrať," priznal po zápase tréner Bruins Bruce Cassidy.

Hráči Los Angeles sa po troch prehrách radovali z plného bodového zisku, na ľade Chicaga zvíťazili 2:1 po samostatných nájazdoch. V bránke Kings dostal prvýkrát od začiatku zápasu šancu mladík Calvin Petersen a za dôveru sa trénerom odvďačil výborným výkonom ozdobeným 34 úspešnými zákrokmi v riadnom čase a predĺžení. Dvadsaťštyriročný Američan v rozstrele zneškodnil pokusy Jonathana Toewsa i Patricka Kanea, na strane "kráľov" premenili svoje nájazdy veteráni Iľja Kovaľčuk a Anže Kopitar. Slovák Peter Budaj bol celý zápas na striedačke LA, podľa zámorských médií ho trápi chrípka a vynechal ranné rozkorčuľovanie.

Petersen odchytal iba svoj druhý zápas v NHL, v tom prvom však naskočil do hry ako náhradník. "Prežívam najkrajšie pocity na svete. Samozrejme, chlapci predo mnou neskutočne tvrdo bojovali. Takýto koniec duelu je skvelý. Pravdepodobne to bol najzábavnejší zápas v mojom živote," vyznal sa pre zámorské médiá hrdina stretnutia. Trápiaci sa Blackhawks prehrali deviaty duel z uplynulých desiatich. Prvý zápas odohral po výmene z Pittsburghu švédsky krídelník Carl Hagelin, pri premiére v drese Kings ale nebodoval.

Colorado bez Marka Daňa podľahlo doma obhajcovi titulu Washingtonu 2:3, slovenský útočník bol zdravý náhradník. O výhre Capitals rozhodol v 22. sekunde predĺženia švédsky tvorca hry Nicklas Bäckström, ktorý v presilovke potrestal faul Iana Colea. Bäckström prihral aj na gól Alexandra Ovečkina, ruský kanonier sa so 681 gólmi v základnej časti a play off dotiahol na Dina Ciccarelliho na 17. mieste historického poradia NHL. Do zostavy svojho mužstva sa nezmestil ani obranca Martin Marinčin, jeho Toronto uspelo v Anaheime 2:1 po predĺžení. Maple Leafs iba druhýkrát v klubovej histórii a po prvýkrát od roku 1995 ukončili trojzápasový trip v Kalifornii s bezchybnou bilanciou.

Buffalo uspelo vo Winnipegu 2:1 po nájazdoch, ten rozhodujúci premenil v siedmej sérii Conor Sheary. Sabres sa tak naďalej vezú na víťaznej vlne, vybojovali štvrtý triumf za sebou. O svoju bodovú sériu prišiel po 11 zápasoch kapitán Jets Blake Wheeler.

Sumáre NHL:

DALLAS STARS – BOSTON BRUINS 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Gól: 62. Dickinson (Janmark). Brankári: Bishop - Rask, strely na bránku: 37:23, 18.532 divákov.

WINNIPEG JETS – BUFFALO SABRES 1:2 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 28. Connor (Laine, Little) – 41. Skinner (Eichel, Dahlin), rozh. nájazd Sheary. Brankári: Brossoit - Hutton, strely na bránku: 26:32, 18.532 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS – LOS ANGELES KINGS 1:2 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 43. Saad (Toews, Forsling) – 31. Toffoli, rozh. nájazd Kovaľčuk. Brankári: Crawford - Petersen, strely na bránku: 35:32, 21.227 divákov.

COLORADO AVALANCHE – WASHINGTON CAPITALS 2:3 pp (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Góly: 2. Söderberg (Jost, Barrie), 58. C. Wilson (Calvert, Cole) – 29. Smith-Pelly (Stephenson, Boyd), 39. Ovečkin (Bäckström, T. Wilson), 61. Bäckström (Carlson, T. Wilson). Brankári: Grubauer - Copley, strely na bránku: 26:29, 18.050 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS – ST. LOUIS BLUES 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

Góly: 7. Carrier (Bellemare, Theodore) – 7. O'Reilly (Tarasenko, Schwartz), 28. O'Reilly (Schwartz, Tarasenko), 37. Schenn (Edmundson, Bozak), 38. Sundqvist (Dunn). Brankári: Fleury - Allen, strely na bránku: 33:35, 18.488 divákov.

ANAHEIM DUCKS – TORONTO MAPLE LEAFS 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Góly: 39. Aberg (Ritchie, Henrique) – 6. Marleau (Gardiner, Kadri), 64. Rielly (Marner). Brankári: Gibson - Sparks, strely na bránku: 39:35, 16.666 divákov.