Rusko odmietlo, že porušuje zmluvu o obmedzení jadrových zbraní

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 5. decembra (TASR) - Moskva v stredu odmietla tvrdenia Spojených štátov, že Rusko porušuje zmluvu o obmedzení jadrových zbraní stredného doletu, od ktorej Washington plánuje odstúpiť. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa nej hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová v stredu na brífingu v Moskve odmietla obvinenia amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea z utorka, keď zopakoval, že Rusko závažným spôsobom porušuje Zmluvu o obmedzení jadrových zbraní stredného doletu (INF), podpísanú Moskvou a Washingtonom v roku 1987.

Pompeo vo svojom vyhlásení zopakoval postoj americkej administratívy, ktorá tvrdí, že Rusko túto zmluvu porušuje.

Šéf americkej diplomacie dal podľa agentúry RIA Novosti Rusku 60 dní na to, aby sa "vrátilo" k implementácii INF. Upozornil, že ak sa tak nestane, Spojené štáty pozastavia plnenie svojich záväzkov vyplývajúcich z tejto zmluvy.

Toto vyhlásenie viacerí politici v Moskve označili za "ultimátum" a kritizovali ho.

Poslanec Rady federácie - hornej komory ruského parlamentu - Alexej Puškov na Twitteri napísal, že americká strana prišla s týmto ultimátom preto, aby zodpovednosť za svoje odstúpenie od zmluvy INF zvalila na Rusko.

"Pompeovo ultimátum je technológiou odstúpenia USA od INF: vo Washingtone chápu, že Moskva takéto ultimátum odmietne. Potom celému svetu zvestujú, že na vine je opäť Rusko, a preto odstupujú od dohody. Im (USA) treba len zámienku. V tom je zmysel (celého) ultimáta," napísal Puškov.

Odstúpenie USA od INF oznámil americký prezident Donald Trump v októbri tohto roku. Ako dôvod uviedol, že Rusko túto zmluvu porušuje od roku 2014.

Moskva v reakcii na to uviedla, že Spojené štáty rozmiestňujú na pevnine - na vojenskej základni v Rumunsku a tiež v Poľsku - zariadenia schopné odpaľovať rakety typu Tomahawk, ktoré sú dohodou INF zakázané. Ruská strana tiež upriamuje pozornosť na skutočnosť, že USA vyvíjajú útočné drony a financujú výskum na vývoj okrídlených rakiet.

Agentúra AP informovala, že Zacharovová na stredajšom brífingu v Moskve potvrdila, že ruský rezort diplomacie v utorok dostal od veľvyslanectva USA v Moskve oficiálne oznámenie, že ak sa Rusko k plneniu INF nevráti, americká strana po 60 dňoch pozastaví svoje záväzky vyplývajúce z INF.

Zacharovová uviedla, že v doručenom dokumente sa "opakujú neopodstatnené a ničím nepodložené obvinenia" v súvislosti s údajným porušovaním tejto dohody ruskou stranou. Hovorkyňa upozornila, že USA opäť neposkytli žiadne dôkazy pre svoje obvinenia na adresu Ruska.

Zacharovová však vo svojom vyhlásení trvala na tom, že Rusko vždy dodržiavalo a dodržiava zmluvu INF a považuje ju za "jeden z kľúčových pilierov strategickej stability a medzinárodnej bezpečnosti".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.