Finančnú správu čaká reforma, upravia sa jej kompetencie a fungovanie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 5. decembra (TASR) - Nový zákon o finančnej správe (FS) upraví jej fungovanie a všetky jej kompetencie. Po novom sa od budúceho roka zjednotí fungovanie orgánov finančnej správy do jedného zákona, keďže doteraz finančné riaditeľstvo, Kriminálny úrad finančnej správy a daňové a colné úrady fungovali podľa troch kompetenčných zákonov. Návrh zákona z dielne Ministerstva financií (MF) SR v stredu schválilo plénum parlamentu.

Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh poslanca SNS Radovana Baláža. Príspevok na rekreáciu by mal podľa neho patriť aj príslušníkovi finančnej správy.

Novinky čakajú predovšetkým zamestnancov finančnej správy. "Doterajšie kategórie 'colník' a 'štátny zamestnanec' nahradí nová kategória, a to 'príslušník finančnej správy', ktorý môže byť ozbrojený alebo neozbrojený," priblížilo MF SR. Zatiaľ čo doteraz boli ozbrojení iba colníci, po novom budú služobnú zbraň nosiť najmä príslušníci finančnej správy v teréne. To znamená, že okrem súčasných colníkov budú ozbrojení aj tí príslušníci finančnej správy, ktorí budú zbraň potrebovať na realizáciu svojich kompetencií a oprávnení, ako aj tí, u ktorých môže byť pri výkone povolania ohrozený ich život, teda ide napríklad o kontrolórov a exekútorov. Na druhej strane, kancelárski pracovníci zostanú bez zbrane.

"Služobný pomer príslušníkov FS bude vybudovaný na princípe politickej neutrality, efektívneho riadenia, nestrannosti, profesionality a stability," vysvetlil rezort. Zmeny by mali podľa ministerstva priniesť efektívnejšie plnenie úloh, pružnejšie riadenie a vyššiu mieru integrity finančnej správy. "Nový zákon bude postavený na základoch typických pre ozbrojené zbory, najmä v oblastiach disciplíny a personálnej subordinácie," uviedlo ministerstvo.

Nový zákon taktiež zjednotí fungovanie oboch zložiek finančnej správy, ktoré sa budú riadiť jednotnými pravidlami. Zjednotí prijímanie budúcich príslušníkov finančnej správy a obsadzovanie riadiacich pozícií. "Nový zákon zavádza výberové konanie pre prijímanie nových príslušníkov z prostredia mimo finančnej správy aj pre ozbrojených príslušníkov," priblížil rezort. Po novom tak každý externý uchádzač o zamestnanie, prípadne obsadenie riadiacej pozície na finančnej správe, bude musieť prejsť výberovým konaním.

Zmeny nastanú aj v odmeňovaní príslušníkov finančnej správy, ktorí by mali byť lepšie ohodnotení než v súčasnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.