P. Pellegrini: Verím, že riešenie osobitného odvodu je správne

Na archívnej snímke Peter Pellegrini. Foto: TASR Marko Erd

Bratislava 13. decembra (TASR) - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) predpokladá, že vládna koalícia bude mať dostatok hlasov, aby prelomila veto prezidenta Andreja Kisku a znovu schválila osobitný odvod pre obchodné reťazce. Ide o jeden z dvoch zákonov, ktoré tento týždeň vrátila hlava štátu parlamentu. Národná rada (NR) SR sa nimi zaoberá vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi, na opätovné schválenie musí za návrhy hlasovať minimálne 76 poslancov.

"Potom už, ak sú výhrady, to musíme ponechať na konanie buď Európskej únie, prípadne ak dá niekto podanie na Ústavný súd, tak sa s tým budeme musieť vysporiadať," zhodnotil Pellegrini. Výhrady prezidenta voči osobitnému odvodu a jeho diskriminačnému charakteru označil za jeho názor.

"Ale už mnohokrát sa prijímali zákony, ktoré mali smerovať voči konkrétnej skupine firiem alebo odvetviu, kde sme videli určité deformácie na trhu a Slovenská republika bola zatiaľ vždy úspešná. Takže pevne verím, že to legislatívne riešenie, ktoré pozmenilo pôvodný návrh je správne a vstúpi do platnosti od 1. januára 2019," dodal Pellegrini.

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov prešiel parlamentom 6. decembra 74 hlasmi. Kiska namieta, že nový osobitný odvod je nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod. Právnu normu vrátil prezident ako celok, nie je teda možné v nej robiť nejaké zmeny. Buď ju poslanci schvália v pôvodnom znení, alebo neprejde.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.