Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 14. decembra (TASR) - Iba necelej pätine zamestnancov príde tento rok na účet 13. plat. Koniec roka predstavuje pre časť zamestnancov na Slovensku štedré obdobie. Od svojej firmy totiž dostanú okrem bežného platu tiež odmeny, či 13. plat. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že Slováci sa stretávajú skôr s odmenami.

O 13. platoch na konci roka sa rozpráva v spoločnosti veľmi intenzívne. Hoci niektorí zamestnanci považujú tento finančný benefit už takmer za samozrejmosť, pravdou je, že v súčasnosti ho má k dispozícii menšina Slovákov. Analýza ukazuje, že 13. plat tento rok dostane, prípadne už dostalo, 17 % zamestnancov. V prípade odmien je číslo vyššie. Tie má k dispozícii viac ako štvrtina pracovníkov na Slovensku.

Trinásty plat aj koncoročné odmeny sú považované za finančné zamestnanecké benefity, ktoré poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne. Ich výšku posudzujú individuálne. Medzi týmito dvoma benefitmi sú však rozdiely. Trinásty plat je totiž nárokovateľná zložka mzdy, pretože je dohodnutá v pracovnej, či kolektívnej zmluve. V nej sa spoločnosť zaväzuje, že ju vyplatí.

Koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti, často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi, či celej firme v danom roku darilo. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie, zamestnanec nemusí dostať vôbec nič.

Najvyšší podiel zamestnancov s 13. platmi je v súkromných zahraničných spoločnostiach. Tento finančný benefit má k dispozícii až 27 % z nich. Najbiednejšie je to v prípade zamestnancov štátnych a obecných firiem. Iba 14 % zamestnancov má k dispozícii 13. plat. Pri všetkých typoch zamestnávateľov však možno vidieť minimálne 25 % podiel pracovníkov, ktorí dostávajú na konci roka finančné odmeny.

Prieskumy o tom, čo uchádzačov zaujme na pracovnej ponuke ako prvé, už mnohokrát ukázali, že pre väčšinu kandidátov je dôležité najmä finančné ohodnotenie. Aj z tohto dôvodu je zaujímavé, že len minimum firiem spomína v pracovných ponukách finančné benefity. Spomedzi finančných benefitov uvádzajú pracovné ponuky na Profesia.sk najčastejšie frázu 13. plat. Obsahujú ju však iba 3 % inzerátov. Až za ním nasleduje 14. plat a koncoročné odmeny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.