Produkcia áut v Británii sa v novembri prepadla takmer o pätinu

Na snímke montážna linka v závode automobilky Jaguar Land Rover v meste Solihull vo Veľkej Británii. Foto: TASR/Michal Svítok

Londýn 21. decembra (TASR) - Výroba áut v Británii sa minulý mesiac prepadla takmer o pätinu a od začiatku roka zaznamenala najväčší pokles za posledných deväť rokov. Uviedlo to britské Združenie výrobcov a predajcov áut (SMMT).

Podľa SMMT klesla produkcia v Británii v novembri medziročne o 19,6 % na 129.030 áut. To je najvýraznejší pokles za posledných deväť mesiacov. Výrazne sa pod tento vývoj podpísal export, ktorý klesol piaty mesiac po sebe, pričom pokles dosiahol takmer 23 %.

Za 11 mesiacov tohto roka klesla produkcia medziročne o 8,2 % na 1,44 milióna áut. To podľa SMMT predstavuje najvýraznejší pokles od roku 2009.

Združenie zároveň vyzvalo britskú vládu, aby urobila všetko pre zabránenie odchodu Británie z Európskej únie bez dohody. Podľa šéfa SMMT Mikea Hawesa "tisícky" pracovných miest v automobilovom sektore závisia od bezproblémového obchodu medzi Britániou a EÚ.

Minulý rok vyviezla Británia viac než 1,3 milióna áut. Z tohto počtu vyše polovica (54 %) smerovala na trh Európskej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.