Finančná správa odhalila nelegálne obchodovanie s pohonnými látkami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 21. decembra (TASR) - Spoločnosť, ktorá obchoduje s pohonnými látkami, mala krátiť dane. Namiesto deklarovaného dodávania pohonných látok do iných členských štátov ich predávala nelegálne na Slovensku. Predbežná škoda na DPH sa pohybuje vo výške viac ako 2,8 milióna eur.

Podľa hovorkyne finančnej správy Ivany Skokanovej kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) mali podozrenie z páchania trestnej činnosti skrátenia dane a poistného. Išlo o spoločnosť z Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorá nakupovala a následne ďalej distribuovala pohonné látky. Kriminalisti na základe údajov z kontrolných výkazov DPH získali podozrenie, že spoločnosť nedodáva tovar do iného členského štátu tak, ako to deklarovala. Tým úmyselne dochádzalo ku kráteniu daní. Tá mala byť totiž vyššia, pretože pri takomto konaní nie je možné oslobodenie od dane tak, ako to dovoľuje zákon o DPH (§ 43 zákona č. 222/2004 Z.z. zákon o DPH).

Vzhľadom na zistenia zaistili kriminalisti v spoločnosti účtovné doklady a elektronické dáta, a to za zdaňovacie obdobia roka 2017 a 2018. Zároveň prostredníctvom vydaných predbežných opatrení nariadili spoločnosti zložiť na účet správcu dane finančné prostriedky v celkovej sume 1,3 milióna eur za zdaňovacie obdobia roka 2017 ako zábezpeku.

V súčasnosti prebiehajú v prípade ďalšie procesné úkony. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom za trestný čin skrátenia dane a poistného trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.