Ghaní: Odsun amerických vojakov z Afganistanu bezpečnosť neovplyvní

Na archívnej snímke afgánsky prezident Ašraf Ghaní. Foto: TASR/AP

Kábul 21. decembra (TASR) - Odsun amerických vojakov z Afganistanu vplyv na bezpečnosť krajiny mať nebude, uviedol v piatok hovorca afganského prezidenta Ašrafa Ghaního. Podľa agentúry AFP ide o prvú oficiálnu reakciu afganských predstaviteľov na medializované plány Washingtonu o odchode amerických vojakov z Afganistanu.

"Pokiaľ sa stiahnu z Afganistanu, vplyv na bezpečnosť to mať nebude, pretože počas posledných štyri a pol roka majú Afganci plnú kontrolu," odkázal prezidentov hovorca Hárún Čachánsúrí na Twitteri.

Viaceré americké média s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia Bieleho domu vo štvrtok informovali, že prezident USA Donald Trump údajne zvažuje podstatné zníženie celkového počtu 7000 amerických vojakov momentálne pôsobiacich v Afganistane.

Následne vo štvrtok minister obrany USA Jim Mattis oznámil, že odstupuje z funkcie. Vysvetlil, že po jeho demisii by Pentagónu mohol šéfovať človek, ktorý bude mať k Trumpovi názorovo bližšie. Mattis sa zasadzoval za zachovanie silnej americkej vojenskej prítomnosti v Afganistane s cieľom posilniť diplomatické snahy o nastolenie mieru v tejto krajine.

Pentagón zatiaľ odmieta komentovať najnovšie správy o údajne pripravovanom odsune časti amerických vojakov z Afganistanu.

Otázka prípadného stiahnutia Američanov z Afganistanu tamojších politikov a expertov rozdelila, analyzuje agentúra DPA.

Ich možný odsun by mohol ovplyvniť schopnosti afganských jednotiek pri vykonávaní efektívnych nočných útokov. Pre afganské pozemné sily je taktiež dôležitá vzdušná podpora USA, povedal v piatok bývalý hovorca afganského ministerstva obrany Záhir Azímí.

Podľa penzionovaného afganského generála Muhammada Radmaniša sú afganské jednotky plne schopné krajinu obrániť. Aby však sily uspeli, nutne podľa jeho slov potrebuj nové moderné technológie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.