O. Scholz: Nemecká ekonomika by nemala skĺznuť do recesie

Olaf Scholz, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Berlín 25. februára (TASR) - Nemecký minister financií Olaf Scholz predpokladá, že nemecká ekonomika sa recesii vyhne. Ako uviedol, nemecká aj európska ekonomika pokračujú síce v utlmenom, ale predsa len vo vzostupnom trende.

Nemecká ekonomika vo 4. kvartáli len tesne unikla recesii, keď zaznamenala nulový medzikvartálny rast. V 3. štvrťroku klesla o 0,2 % a v prípade, že k poklesu by došlo aj v poslednom štvrťroku minulého roka, skĺzla by do technickej recesie. Na vývoj nemeckého hospodárstva výrazne vplýva obchodný spor medzi Čínou a USA a blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie, keďže nemecká ekonomika je výrazne exportne orientovaná.

Scholz je však presvedčený, že v nasledujúcom období by ekonomika mala zaznamenať mierny rast. "Ako globálne, tak európske aj nemecké údaje, všetky naznačujú utlmený, napriek tomu vzostupný trend," povedal v pondelok pre rozhlasovú stanicu Inforadio.

Údaje z minulého týždňa ukázali, že podnikateľská dôvera v Nemecku vo februári klesla, už šiesty mesiac po sebe, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za viac než štyri roky. Nemecké firmy dali v prieskume najavo najmä obavy z prípadných neúspešných rokovaní medzi Čínou a USA, čo by sa odrazilo na ďalších možnostiach ich exportu.

Bez ohľadu na ďalší vývoj v obchodných vzťahoch vo svete však Scholz uviedol, že vláda neplánuje ani po stagnácii ekonomiky zvýšiť výdavky. Dodal, že Berlín potrebuje dostatočné rezervy v prípade nástupu vážnej hospodárskej krízy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.