SocioFórum: Rezorty by mali prijať zákon o dlhodobej starostlivosti

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 22. februára (TASR) - Predstavitelia platformy SocioFórum apelujú na Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby pripravili a uviedli do praxe nový zákon o dlhodobej starostlivosti, ktorý upraví kompetencie a sprehľadní starostlivosť o dlhodobo odkázaných na systémovej báze. Tento plán je uvedený aj v programovom vyhlásení vlády SR.

"Zdravotná starostlivosť a sociálne služby sú v Slovenskej republike dva separátne systémy s minimálnou koordináciou a prepojením," konštatovali Helena Woleková, Lýdia Brichtová a Vladislav Matej z platformy. "V sociálnom a zdravotnom systéme je však alarmujúca situácia – ľuďom ťažko a dlhodobo chorým nie je možné v rámci sociálneho systému poskytnúť potrebnú odbornú zdravotnú starostlivosť vzhľadom na finančnú náročnosť," tvrdia. V zdravotníckych zariadeniach nie je pre takýchto ľudí dostatočný počet lôžok a starostlivosť musí zabezpečovať rodina v domácom prostredí.

OZ SocioFórum tým reaguje na vyhlásenie hovorkyne Ministerstva zdravotníctva SR Zuzany Eliášovej, v ktorom uviedla, že v súčasnosti podľa ministerstiev neexistujú právne prekážky, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti mohli poskytovať zároveň zdravotnú starostlivosť aj sociálne služby a následne ich mať hradené podľa predpisov rezortu zdravotníctva aj rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny. "Obe ministerstvá sa dohodli na úpravách vlastných systémov, pretože ich považujú za realizovateľnejšie z hľadiska časového aj vecného," vyhlásila Eliášová.

Ako pripravované zmeny Eliášová avizovala zvýšenie počtu lôžok v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ktoré zabezpečujú následnú starostlivosť, paliatívnu starostlivosť či intenzívnu ošetrovateľskú starostlivosť, a taktiež rozšírenie minimálnej siete agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti a mobilných hospicov. Cieľom je aj posilniť návštevnú lekársku službu. "Chceme, aby chronicky chorí pacienti čo najviac mohli zotrvávať v domácom prostredí," povedala Eliášová. MZ a MPSVaR sa podľa nej dohodli aj na ošetrovnom, ktoré dostane človek starajúci sa o blízkeho odkázaného na domácu starostlivosť.

"Príspevok bude v rozsahu 55 percent z platu a na čas najviac tri mesiace. Ide o to, aby ten, kto sa o dlhodobo chorého stará, mal pokryté náklady počas obdobia, keď poskytuje chronicky chorému blízkemu starostlivosť, a teda počas tohto obdobia nemôže chodiť do zamestnania," povedala Eliášová.

Urýchlené prijatie zákona o dlhodobej zdravotnej starostlivosti s uceleným konceptom tejto starostlivosti požaduje aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá v tejto veci poslala otvorený list premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). To, že na Slovensku chýba zákon o dlhodobej starostlivosti, ktorý by riešil aj financovanie, preukázal tiež prieskum AOPP realizovaný v júni 2018. Jedným z najvážnejších problémov sú podľa neho chýbajúce kapacity na zabezpečenie dlhodobej starostlivosti a čakacie lehoty. Len necelej polovici respondentov sa podarilo umiestniť opatrovanú osobu do dvoch mesiacov a každá piata rodina čaká dlhšie ako rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.