V Malajzii sa začal proces s bývalým premiérom Razakom

Na archívnej snímke Najib Razak. Foto: TASR/AP

Kuala Lumpur 3. apríla (TASR) - V Malajzijskej metropole Kuala Lumpur sa v stredu začal proces s bývalým premiérom Najibom Razakom, obžalovaným zo sprenevery a ďalších trestných činov majetkovej povahy. Na úvod pojednávania Razak uviedol, že sa necíti vinný ani v jednom bode obžaloby. Informovala o tom agentúra AFP.

Ide o prvý zo série procesov s Razakom, ktorý je podozrivý z účasti na rozkrádaní štátneho majetku v hodnote približne 700 miliónov dolárov. Peniaze pochádzali z fondu 1MDB, určeného na rozvoj malajzijskej ekonomiky, ktorý Razak zriadil pred desiatimi rokmi, keď sa po prvý raz stal predsedom malajzijskej vlády.

Podľa malajzijského generálneho prokurátora Tommyho Thomasa bývalý premiér a jeho spoločníci medzi rokmi 2009 a 2014 ukradli z fondu približne 4,5 miliardy dolárov.

Neoprávnene nadobudnuté finančné prostriedky skupina okolo Razaka prepierala cez celý rad účtov v bankách v Spojených štátov a iných krajinách a využívala ich na financovanie hollywoodskych filmov a na nákup nehnuteľností, šperkov a iného luxusného tovaru, napísala agentúra AP.

Vo vlaňajších parlamentných voľbách utrpela Razakova koalícia Národný front nečakanú porážku. Väčšinu v parlamente získala opozičná aliancia vedená Mahathirom Mohamadom, ktorá ukončila 60 rokov trvajúcu vládu Národného frontu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.