MK SR: Kunsthalle a Kreatívne centrum je témou pre expertnú skupinu

Fasáda Domu umenia - Kunsthalle na Námestí SNP v Bratislave. Foto: TASR

Bratislava 4. apríla (TASR) – Osamostatnenie Kunsthalle, resp. jej právna subjektivita a projekt Kreatívneho centra v Bratislave sú témy, o ktorých by sa malo diskutovať odborne za okrúhlym stolom. Zdôraznilo to Ministerstvo kultúry (MK) SR, ktoré nevylučuje ani to, že Kunsthalle a Kreatívne centrum budú pôsobiť vedľa seba, pod jednou strechou.

"Áno, vieme si to predstaviť, v takomto prípade by Kunsthalle zdieľalo výstavné priestory bratislavského Domu umenia s inými členmi Kreatívneho centra,“ tlmočila stanovisko rezortu hovorkyňa Barbora Palovičová. Zdôraznila pripravenosť ministerstva viesť dialóg s umeleckou obcou o riešení situácie. "Potrebujeme však aj konštuktívneho partnera na druhej strane,“ podotkla.

Rezort kultúry sa v stredu (3. 4.) ohradil voči tvrdeniam, ktoré sprevádzali vyhlásenie výtvarnej a kultúrnej obce s požiadavkou na osamostatnenie a zachovanie Kunsthalle v Bratislave v Dome umenia na Námestí SNP. Vo vyhlásení sa hovorí o znepokojení vyvolanom „snahou Ministerstva kultúry SR a Národného osvetového centra zrušiť pôsobenie Kunsthalle Bratislava v priestoroch Domu umenia a zriadiť tam tzv. Kreatívne centrum, a to bez diskusie s umeleckou obcou“.

Rezort reagoval, že snahu zrušiť Kunsthalle nikdy neprezentoval. "Naopak, sme presvedčení, že ako nezbierkotvorná inštitúcia má svoje pevné miesto v oblasti výtvarného umenia,“ uviedlo ministerstvo. Súhlasí s tým, že o o celej záležitosti by sa mal viesť odborný dialóg, predstaviteľom Kunsthalle však pripomína, že v pondelok 1. apríla takúto možnosť vo vysielaní Rádia Devín nevyužili. Navrhuje preto vyhnúť sa mediálnym prestrelkám a tému Kunsthalle riešiť v prostredí expertnej skupiny zloženej zo zástupcov všetkých dotknutých strán.

Budova Domu umenia v Bratislave bola postavená v 60. rokoch 20. storočia z dôvodu prezentácie súčasného umenia a tomuto účelu slúži až dodnes. Od roku 2014 v nej sídli Kunsthalle Bratislava, ktorá je výstavnou inštitúciou zameranou na prezentáciu najaktuálnejšieho domáceho i zahraničného umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.