Integra vyhlásila zbierku pre ľudí postihnutých cyklónom a záplavami

Na archívnej snímke si ľudia prezerajú materiálne škody v meste Beira v Mozambiku 15. marca 2019. Foto: TASR/AP

Bratislava 8. marca (TASR) - Cyklón Idai a následné záplavy zničili domy asi 400.000 ľuďom, ďalšie milióny prišli o úrodu. Na miestach záplav tiež hrozia infekčné ochorenia, najmä cholera. Nadácia Integra preto vyhlásila verejnú zbierku, vďaka ktorej môže aj slovenská verejnosť pomôcť zachraňovať životy. TASR o tom informovala Erika Kremská z nadácie.

"S partnermi, ktorí zasahujú v postihnutých oblastiach a prinášajú pomoc komunitám, sme v intenzívnom kontakte. Napriek náročným podmienkam distribuujú ľuďom v najodľahlejších a ťažko dostupných regiónoch potraviny, čistú pitnú vodu, mydlo, siete proti komárom a prístrešky," opísala koordinátorka humanitárnej pomoci nadácie Bohuslava Bánová. Okrem toho budú podľa nej obyvatelia potrebovať aj semená, aby si mohli dopestovať nové plodiny.

V noci 14. marca zasiahli africký Mozambik silný vietor a prívalové dažde. V prístavnom meste Beira došlo k zosuvom pôdy a vyliali sa dve najväčšie rieky – Buzi a Pungue. Zaplavili celé dediny, zničili domy, cesty. O dva dni neskôr zasiahla rovnaká búrka Zimbabwe a podobne vyčíňala aj v Malawi. Podľa Organizácie Spojených národov (OSN) ide o jednu z najhorších búrok, aké juh Afriky zažil za posledné desaťročia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.