RÚZ chce s vládou rokovať o opatreniach na zlepšenie života ľudí

Bratislava 1. júla (TASR) - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) je pripravená rokovať s vládou o balíku 15 opatrení, ktoré majú zlepšiť životnú úroveň občanov na Slovensku. Opatrenia predstavila strana Smer-SD na svojom pracovnom sneme v sobotu (28. 6.).

Predseda strany Smer-SD a premiér Robert Fico počas prejavu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Balíček obsahuje opatrenia, ktoré majú zlepšiť trh práce, ako aj podnikateľské prostredie. Vláda SR chce podporiť aj inovatívne firmy, pomôcť rodinám znížiť výdavky na cestovanie za prácou či štúdiom. Taktiež navrhuje zavedenie možnosti úhrady dane z pridanej hodnoty (DPH) až po prijatí platby za faktúru. RÚZ to považuje za krok, ktorý odstráni nedokonalosti v súčasnej platnej legislatíve. "Tá núti firmy uhrádzať štátu DPH bez toho, aby mali uhradené faktúry, čo významne zhoršuje tok hotovosti vo firme," uviedol pre TASR tajomník RÚZ Martin Hošták.

Znížiť by sa malo aj odvodové zaťaženie nízkopríjmových zamestnancov. "Túto myšlienku dlhodobo presadzujeme a navrhujeme ju aj ako riešenie zvýšenia čistého príjmu zamestnanca namiesto valorizácie minimálnej mzdy," priblížil Hošták.

Únia súhlasí aj s podporou praktického odborného vzdelávania. "Takzvané duálne vzdelávanie je jedným z krokov, ktoré napomôžu zmeniť vzdelávací systém vychovávajúci absolventov pre trh práce," myslí si Hošták s tým, že ďalšie opatrenia sú v miernej alebo značnej kolízii s fiškálnymi cieľmi vlády a môžu ohroziť pokračujúci proces stabilizácie verejných financií.

Zároveň upozornil, že vláda pri predkladaní opatrení a ich realizácii bude musieť brať ohľad na obmedzené možnosti verejných zdrojov. "Opatrenia tiež generujú obavy, aby v záujme ich plnenia nevznikol tlak na ďalší rast daňového či odvodového zaťaženia u iných skupín obyvateľstva či firiem," dodal Hošták.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.