Irackí Kurdi pripravujú referendum o vyhlásení nezávislosti

Londýn 1. júla (TASR) - Prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání chce v priebehu najbližších mesiacov usporiadať referendum o vyhlásení nezávislosti tohto autonómneho regiónu, oznámila dnes televízia BBC.

Masúd Barzání Foto: TASR/AP

Podľa Barzáního sú Kurdi ochotní podieľať sa na hľadaní politického riešenia súčasnej krízy v Iraku, kde sunnitskí povstalci obsadili rozsiahle územia na severe krajiny. Prípadné vyhlásenie nezávislosti však považuje za prirodzené právo kurdského národa v situácii, keď - ako uviedol - došlo k faktickému rozdeleniu Iraku.

"Odteraz už nebudeme skrývať, že (dosiahnutie nezávislosti) je naším cieľom. Irak je už v podstate rozdelený. Máme zostať v tejto tragickej situácii?" uviedol Barzání pre BBC.

Súčasne však zdôraznil, že o prípadnej samostatnosti irackého Kurdistanu nerozhodne on, ale voliči v referende, ktorého usporiadanie "je záležitosťou mesiacov".

Kurdské jednotky využili júnovú ofenzívu islamistov v Iraku na obsadenie dôležitého mesta Kirkúk, ktoré leží tesne za oficiálnymi hranicami Kurdistanu a je centrom irackého ropného priemyslu. Z Kirkúku predtým pred postupujúcimi vzbúrencami

Cez víkend vyhlásenie nezávislého kurdského štátu v Iraku podporil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podľa jeho názoru by takýto krok prispel k politickej stabilizácii celého regiónu. S tým však nesúhlasí medzinárodné spoločenstvo, ktoré naďalej trvá na zachovaní územnej celistvosti Iraku.

Obavy zo štátoprávnych ambícií irackých Kurdov majú aj susedné krajiny, v ktorých žijú početné kurské menšiny, ako sú Turecko, Sýria a Irán.   

Pád režimu Saddáma Husajna v roku 2003 viedol k prehĺbeniu autonómie Kurdistanu. Hornatý a na ropu bohatý región má vlastný parlament a vládu a dobre zorganizované bezpečnostné sily. Kurdskí lídri dosiahli na svojom území relatívny hospodársky úspech, ktorý umožnil vybudovanie infraštruktúry, škôl a nemocníc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.