Shell bude mať v rotterdamskom prístave terminál pre LNG

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Rotterdam/Hamburg 3. júla (TASR) - Koncern Shell investuje v rotterdamskom prístave do výstavby terminálu pre skvapalnený zemný plyn (LNG).

Tým sa Európa významne priblíži k jeho využívaniu a rozšíri svoje možnosti nákupu zemného plynu, ktorý sa stal po rope druhou najvýznamnejšou energetickou komoditou na svete.

LNG bude možné tankovať z terminálu do menších plavidiel. DPA sa odvoláva na dnešnú správu Shellu, ktorú uverejnili v Hamburgu.

Doteraz sa LNG dopravuje veľkými špeciálnymi tankermi z Blízkeho východu a iných častí sveta do Rotterdamu. Pretankováva sa opäť, sa postupne premení na plyn a potrubím sa dostáva k odberateľom.

Ak sa však plyn skvapalnený na mínus 162 stupňov Celzia bude dať prečerpávať do menších lodí, uľahčí sa jeho distribúcia do iných prístavov alebo čerpacích staníc. Samotný Shell plánuje postaviť sedem takých staníc v Holandsku.

Vedenie konceru je presvedčené, povedal manažér Shellu Maarten Wetselaar v Rotterdame agentúre, že LNG ako pohonná látka bude mať v budúcnosti väčší podiel v dopravnom sektore.

Terminál pre LNG dokončia v Rotterdame za 2,5 roka. Budú sa z neho zásobovať aj lode brázdiace moria v severnej Európe, ktoré ho budú využívať ako palivo namiesto ropných zmesí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.