Podnikom má klesnúť administratívna záťaž pri vydávaní dlhopisov

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 3. júla (TASR) - Podnikom má klesnúť administratívna záťaž pri vydávaní nových emisií dlhopisov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dlhopisoch, ktorou poslanci Národnej rady (NR) SR odštartovali dnešné rokovanie.

"Zámerom novely zákona je podpora nových malých podnikov, takzvaných start-upov, v perspektívnych odvetviach podporujúcich konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Je to jedna z prvých iniciatív, ktorá sa týka slovenských start-upov, technologických start-upov," priblížil na začiatku siedmeho rokovacieho dňa 36. schôdze NR SR minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Zároveň uviedol, že na základe poznatkov z aplikačnej praxe sa znižuje administratívna náročnosť vydávania nových emisií dlhopisov zrušením niektorých nadbytočných informačných povinností. "Navrhuje sa flexibilnejšia úprava emisných podmienok," doplnil Kažimír.

V záujme posilnenia práv majiteľov dlhopisov rezort financií navrhol zaviesť do zákona zaužívané spôsoby spoločného presadzovania práv majiteľov dlhopisov prostredníctvom inštitútu schôdze majiteľov a spoločného zástupcu majiteľov dlhopisov.

Okrem tohto návrhu novely zákona sa budú poslanci počas dnešného rokovania zaoberať aj ďalšími návrhmi z dielne rezortu financií, akými sú novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), novela zákona o bankách, ako aj návrhom novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku svojho straníckeho kolegu Pavla Gogu. Toho zaujíma, v akom časovom horizonte budú zavedené opatrenia z balíčka, ktorý strana Smer-SD predstavila počas pracovného snemu. Viacerých poslancov tiež zaujímajú prípravy Slovenska na predsedníctvo krajín V4 a najmä to, aké hlavné úlohy ho čakajú počas predsedníctva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.