Americká loď opustila prístav, na mori zničí sýrske chemické zbrane

Na snímke premiestňovanie kontajnerov do americkej lode Cape Ray v prístave Gioia Tauro 2. júla 2014. Foto: TASR/AP

Rím 3. júla (TASR) - Nákladná loď Spojených štátov MV Cape Ray naložená stovkami ton sýrskych chemických zbraní dnes vyplávala z talianskeho prístavu Gioia Tauro, v rámci poslednej fázy medzinárodného úsilia, ktorého cieľom je zlikvidovať zásoby sýrskych chemických zbraní. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Cape Ray opustila taliansky prístav po 12-hodinovej operácii, počas ktorej na ňu preložili chemikálie z dánskeho plavidla Ark Futura. To priviezlo náklad chemikálií do Gioia Tauro dnes ráno.

Americká nákladná loď Cape Ray podľa očakávania zamieri na otvorené more, kde odborníci počas nasledujúcich štyroch mesiacov neutralizujú chemikálie pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré sa nachádza na palube. Podľa amerických úradov by počas likvidácie nemali uniknúť do mora ani do ovzdušia žiadne jedovaté látky. Výsledné odpadové produkty budú uskladnené na súši v skládkach nebezpečného odpadu.

Ark Futura v júni odviezla zo Sýrie posledné z približne 1300 ton oficiálne deklarovaných chemických zbraní. Súčasťou nákladu je aj yperit a prekurzory na výrobu sarinu. O odovzdaní všetkých deklarovaných látok informovala 23. júna Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v holandskom Haagu, ktorá na celý proces dohliadala.

Sýrsky prezident Bašár Asad vlani na jeseň súhlasil s odovzdaním celého arzenálu chemických zbraní medzinárodnému spoločenstvu po tom, ako Spojené štáty pohrozili vojenskými údermi na Sýriu - tie mali byť reakciou na chemický útok na predmestí Damasku, ktorý si vyžiadal obete na ľudských životoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.