Pakistanskému taxikárovi hrozí za vraždu zo cti doživotie

Ilustračné foto FOTO TASR

New York 4. júla (TASR) - Federálna porota v meste New York uznala v noci nadnes za vinného taxikára, ktorý spolu so svojimi príbuznými organizoval v Pakistane "vraždu zo cti". Chcel sa tak pomstiť iným členom rodiny, ktorí podľa neho pomohli jeho dcére vrátiť sa z Pakistanu do Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Muhammada Ajmala Choudhryho uznala porota v newyorskej štvrti Brooklyn vinným z plánovania vraždy v cudzine, vyhrážania sa ublížením na zdraví a vízového podvodu.

Prokurátorka uviedla, že Choudhryho dcéru Aminu Ajmalovú zadržiavali príbuzní na pokyn jej otca a proti jej vôli v Pakistane, pričom ju nútili vstúpiť do dohodnutého manželstva s mužom, ktorý tak chcel získať americké víza.

S pomocou bratranca a amerického ministerstva zahraničných vecí sa jej napokon v januári 2013 podarilo ujsť a vrátiť sa do Spojených štátov, uvádza sa ďalej vo vyhlásení prokuratúry.

Po návrate do USA Amina otcovi miesto svojho pobytu neprezradila, ale viackrát s ním hovorila telefonicky, pričom ich rozhovor odpočúvala polícia.

V nahratých telefonických rozhovoroch sa Choudhry vyhrážal, že ak sa Amina okamžite nevráti do rodičovského domu v Brooklyne, nechá jej bratranca v Pakistane zabiť.

"Neprestanem s tým, kým ťa nenájdem. Vyvraždím celú ich rodinu," povedal Choudhry podľa súdneho spisu 21. februára 2013.

Štyri dni po tomto telefonáte bratrancovho otca a sestru v Pakistane zastrelili a ďalšieho príbuzného ťažko zranili, uviedla newyorská prokuratúra.

Podľa súdneho spisu očitý svedok videl Choudhryho brata, ako "stojí nad zavraždenými s pištoľou v ruke a znesväcuje ich telá". V telefonickom rozhovore v ten deň otec Amine povedal, že "nenechá ani jedného člena ich rodiny nažive".

"Moje meno rozvláčajú po novinách aj v televízii, vraj som mužom bez cti a moje dcéry sú prostitútky. Niet miesta, kde by som sa mohol ukázať so cťou," povedal svojej dcére Choudhry.

Podľa hovorcu brooklynskej prokurátorky Loretty Lynchovej, ktorá potvrdila verdikt poroty, Choudhryho zatkli ešte v ten istý deň v Brooklyne. Jeho brata ani nikoho iného v Pakistane z ničoho neobvinili.

"Choudhry stavia seba a svoju česť nad životy kohokoľvek, kto by sa pokúsil zmariť jeho plány," uviedla vo svojom vyhlásení Lynchová.

Choudhrymu hrozí až doživotie. Jeho obhajca však vyhlásil, že sa proti verdiktu poroty odvolá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.