Francúzsky HDP porastie slabším tempom

Na snímke francúzsky prezident Francois Hollande. FOTO TASR/AP Photo

Paríž 4. júla (TASR) - Medzinárodný menový fond (MMF) znížil odhad rastu francúzskej ekonomiky v tomto roku a varoval, že Paríž nemusí splniť svoj cieľ v oblasti rozpočtového deficitu. Informoval o tom portál RTTNews.

MMF najnovšie predpokladá, že ekonomika vzrastie tento rok o 0,7 %, zatiaľ čo v predchádzajúcej prognóze z apríla odhadoval rast na úrovni 1 %. Pre rok 2015 počíta so zrýchlením rastu na 1,4 % a v roku 2016 by sa rast ekonomiky mal opäť mierne zrýchliť na 1,7 %.

Miera nezamestnanosti by sa mala začať výraznejšie znižovať až v roku 2016, dodal fond. Čo sa týka inflácie, tá by sa mala podľa MMF udržať na úrovni okolo 1 %.

V oblasti financií fond počíta s rastom štátneho dlhu, ktorý by mal dosiahnuť svoje maximum v roku 2015. V danom roku ho MMF očakáva na úrovni 95 % hrubého domáceho produktu (HDP). Zároveň neočakáva, že Francúzsko splní vládny cieľ v oblasti rozpočtového deficitu.

MMF predpokladá, že v tomto roku dosiahne rozpočtový deficit 4 % HDP a v roku 2015 klesne na 3,4 % HDP. Prezident Francois Hollande pritom očakáva, že tento rok sa podarí stlačiť deficit štátneho rozpočtu na 3,8 % HDP a v budúcom roku na Európskou úniou stanovený cieľ 3 % HDP.

"Francúzska ekonomika vykázala nemalú odolnosť počas krízy, no tempo procesu oživenia je veľmi slabé," uviedol MMF. V tejto súvislosti fond Francúzsku odporučil prehĺbenie štrukturálnych reforiem. Tie okrem iného zahrňujú aj otvorenie chránených sektorov väčšej konkurencii a pokračovanie v reformách na pracovnom trhu s cieľom jeho spružnenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.