Francúzska demonštrácia sily: Predstavia mohutnú a modernú armádu

Francúzski vojaci počas osláv francúzskeho štátneho sviatku Deň dobytia Bastily 14. júla 2013 v Paríži. Archívne foto. Foto: TASR/AP

Paríž 12. júla (TASR) - Vojenská prehliadka v Paríži sa 14. júla tohto roku ponesie pod mottom: "Mohutná a moderná armáda". Prezident Francois Hollande a Ozbrojené sily Francúzskej republiky chcú ukázať, že francúzske armády majú stále schopnosti a kapacity zasiahnuť vo svete v záujme mieru. Francúzsko pri príležitosti svojho štátneho sviatku - Dňa dobytia Bastily, 14. júla -, pozvalo do Paríža na vojenskú prehliadku na Elyzejských poliach príslušníkov ozbrojených síl zo 73 krajín, ktoré bojovali v prvej svetovej vojne. Na Elyzejských poliach bude mať zastúpenie aj Slovensko.

Pozvanie zahraničných príslušníkov ozbrojených síl predstavuje výnimočnú udalosť a znamená začiatok medzinárodného cyklu osláv stého výročia prvej svetovej vojny (1914-1918). Ako pre TASR uviedol tlačový atašé Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku Didier Rogasik, kultúrne podujatia na tému stého výročia prvej svetovej vojny budú počas celého dňa 14. júla, napríklad výstava vojenských materiálov z obdobia 1914-1918 na viacerých pamätných miestach vo francúzskom hlavnom mieste, prípadne reprodukcia opevneného tábora v Paríži na nádvorí Radnice.

Vojenská prehliadka, ohňostroje, bály, bankety, pikniky a ľudová veselica sa stali charakteristickým znakom francúzskeho štátneho sviatku - Dňa dobytia Bastily - 14. júla.

Veľvyslanectvo Francúzskej republiky na Slovensku organizovalo pri príležitosti štátneho sviatku recepciu. Zároveň sa v ten deň v Bratislave na Hlavnom námestí z iniciatívy veľvyslanca Jeana-Marieho Bruna a v spolupráci s Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou, Francúzskym inštitútom v Bratislave, Magistrátom hlavného mesta SR a s podporou francúzskych ekonomických partnerov pred štyrmi rokmi začalo uskutočňovať kultúrne podujatie "Oslávme spoločne dobytie Bastily!". Nový francúzsky veľvyslanec Didier Lopinot nadviazal na túto tradíciu a pozval "drahých krajanov a drahých slovenských priateľov" na "veľkú spoločenskú slávnosť na Hlavnom námestí v Bratislave" v pondelok 14. júla.

Vlastenectvo a hrdosť

Od začiatku slávenia sviatku sa kládol dôraz na vlastenectvo a na jeho vojenský charakter. Preto, aby sa podčiarklo, že Francúzsko sa pozviechalo z porážky pruskými vojskami v roku 1870.

Štátny sviatok Francúzskej republiky je pripomienkou dobytia pevnosti a väzenia Bastily 14. júla 1789. Znamenalo začiatok francúzskej revolúcie, čo sa stalo pred 225 rokmi.

Bastila, presnejšie Bastila sv. Antona, bola pôvodne pevnosťou na mieste súčasného Námestia Bastily v Paríži. Pevnosť slúžila ako posilnená obrana brány sv. Antona a hradieb vo východnej časti Paríža.

Francúzske jednotky, ktoré slúžili v Mali pochodujú v Paríži 14. júla 2013 - počas osláv francúzskeho štátneho sviatku Deň dobytia Bastily. Foto: TASR/AP

Parížsky richtár Hugues Aubriot ju dal postaviť najskôr so štyrmi vežami, čo zodpovedalo dobovému budovaniu pevností. Výstavba počas vlády kráľa Karola V. trvala od roku 1370 do roku 1383. Samotná budova bola 66 metrov dlhá, 34 metrov široká a 24 metrov vysoká na úrovni veží. Okolo pevnosti sa tiahla priekopa, do ktorej napustili vodu zo Seiny. K štyrom vežiam dostavali ďalšie štyri.

Bastila sa používala ako väzenie už za vlády kráľa Ľudovíta XI. (1461-1483), ale až kardinál Richelieu (prvý minister Ľudovíta XIII. v rokoch 1624-1642) ju zmenil na štátnu väznicu.

Bolo to zariadenie pre pomerne dobre situovaných ľudí (šľachticov, vysokej buržoázie), ktorí v nej mali k dispozícii pomerne veľké priestory s vyberaným jedlom a sluhami. Počet väzňov nikdy nepresiahol 45. Avšak v Bastile boli aj cely pre "obyčajných" väzňov s oveľa horšími podmienkami na výkon trestu.

Symbolom začiatku francúzskej revolúcie sa budova stala po tom, ako ju útokom 14. júla 1789 dobyl revolučne naladený ľud, ktorý v nej hľadal zbrane a pušný prach. O dva dni neskôr budovu úplne zbúrali a časť kameňov predal obchodník Pierre-François Palloy ako spomienkové predmety. Zvyšná väčšia časť kameňov sa použila na výstavbu mosta Svornosti cez Seinu.

Francúzi oslavujú 14. júl už od roku 1790

Deň 14. júl sa oslavoval ako sviatok už od roku 1790, ale v ďalších rokoch sa doboví vládcovia nevedeli dohodnúť, ktorý z dní sa má sláviť. Až v roku 1880 Senát schválil návrh zákona Benjamina Raspaila, ktorým bol 14. júl vyhlásený za štátny sviatok.

Pre Francúzov znamenal 14. júl vždy veľký úspech. V Paríži sa prakticky každý rok koná tradičná vojenská prehliadka. V roku 1994 sa na vojenskej prehliadke na Elyzejských poliach zúčastnili aj nemeckí vojaci z Európskych zborov (Eurocorps) na znak zmierenia oboch národov.

Eiffelova veža osvietená ohňostrojom počas osláv francúzskeho štátneho sviatku Deň dobytia Bastily a začiatku Veľkej francúzskej revolúcie v Paríži večer v nedeľu 14. júla 2013. Archívne foto. Foto: TASR/AP

V rokoch 1974-1979 sa vojenské prehliadky konali na rôznych miestach Paríža: napríklad na Námestí Bastily a Republiky, pri Vojenskej škole, na Dvore vo Vincennes. Od roku 1980 sú miestom vojenskej prehliadky Elyzejské polia.

Na vojenskej prehliadke v roku 2007 sa zúčastnili aj príslušníci ozbrojených síl z ostatných 26 členských štátov Európskej únie vrátane Slovenska. Pozval ich vtedajší prezident Nicolas Sarkozy, aby zdôraznil oddanosť Európskej únii aj potrebu jednoty v rámci únie.

Zdroje: 14juillet.senat.fr; www.elysee.fr; www.assemblee-nationale.fr/histoire, http://centenaire.org

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.