Tak plynie čas, božský Kája dnes oslavuje 75. narodeniny

Bratislava 14. júla (TASR) – Práve dnes oslávi 75. narodeniny Karel Gott, najúspešnejší spevák československej a českej hudobnej scény. Na hudobnej scéne je viac ako polstoročie a úspech tohto výnimočného umelca prerástol za hranice domácej scény.

Karel Gott (1939), najvýznamnejší a najpopulárnejší spevák v dejinách česko-slovenskej populárnej hudby. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Rodák z Plzne (*14. júla 1939) sa po presťahovaní do Prahy vyučil za elektromontéra v ČKD Praha. Od roku 1957 začal amatérsky spievať, rok na to sa zúčastnil na súťaži Hledáme nové talenty v pražskom Slovanskom dome. U publika mal úspech, u odbornej poroty však neuspel. Začal pravidelne vystupovať v známych pražských kaviarňach Alfa a Vltava, v roku 1960 urobil skúšky na konzervatórium, študoval spev u Konstantina Karenina. Prvým výraznejším úspechom bola jeho účasť v programe Československej televízie Hledáme písničku pro všední den, kde spieval spolu s Vlastou Průchovou pieseň Až nám bude dvakrát tolik.

S orchestrom Karla Vlacha nahral Písničku pro Martinu. Vo výsledkoch ankety Zlatý slavík sa objavil už v prvom ročníku za rok 1962. Vyhral Waldemar Matuška, Gottovi patrilo 49. miesto, dostal tri hlasy. Rok nato už anketu vyhral.

Karel Gott v 60. rokoch Foto: rfp

V roku 1963 dostal angažmán v pražskom Divadle Semafor. Prvým predstavením, v ktorom účinkoval, bolo Zuzana není pro nikoho doma. Gott v ňom spieval tri piesne - Sáňe, Oči sněhem zaváté a Zdvořilý Woody. Pieseň Oči sněhem zaváte sa stala najväčším hitom roku 1963. V Semafore sa spoznal s bratmi Ladislavom a Jiřím Štaidlom, v roku 1965 odišli, aby založili vlastné divadlo Apollo. Prvú premiéru mal program z názvom Pouť pro dva.

V roku 1965 vydal Supraphon prvú LP platňu s názvom Zpívá Karel Gott. V júni 1966 súťažil na Bratislavskej lýre s dvoma piesňami - Mám rozprávkový dom Věroslava Matušíka a Pošli to dál, ktorú mu zložil kolega z divadla Apollo Jaromír Klempíř. Rozprávkový dom získal zlatú lýru. Artia vydala do zahraničia Gottovu prvú platňu pod názvom The Golden Voice Of Prague. Mala úspech hlavne v Nemecku. Na začiatku roka 1967 podpísal zmluvu s nemeckou firmou Polydor a tam mu vychádza prvý singel so skladbou Weisst du wohin? aj prvý album Die goldene Stimme aus Prag. V nemecky hovoriacich krajinách so predalo 450.000 platní a Gott dostal skutočne prívlastok Zlatý hlas z Prahy.

V piatok 31. mája sa skončila Bratislavská lýra 1985. Predstavili sa na nej umelci z 20 krajín. Na záverečnom galakoncerte odzneli piesne odmenené zlatou, striebornou a bronzovou Bratislavskou lýrou. Na snímke vystúpenie čs. umelcov, národného umelca Karla Gotta a Darinky Rolincovej. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Karel Gott so skupinou koncertoval v československom pavilóne na svetovej výstave v Montreale, od júna 1967 potom účinkoval so skupinou Ladislava Štaidla v hoteli Frontier v Las Vegas, na pódiu, kde spieval aj Elvis Presley. V marci 1968 zastupoval Rakúsko na Veľkej cene Eurovízie s piesňou Tausend Fenster, ktorú zložil Udo Jürgens, v októbri 1968 získal Zlatú medailu na festivale Zlatý kohút v Rio de Janeiro za pieseň Karla Svobodu a Jiřího Štaidla Lady karneval. Jeho popularita stále rástla, dokladuje to predaj platní aj anketa Zlatý slavík, v ktorej bol od roku 1969 až po 1982 vždy prvý.

Na archívnej snímke z 17. júna 1968 Karel Gott strávil príjemné chvíle v peknom prostredí PKO v Bratislave. Foto: TASR/Magda Borodáčová

Počas svojej viac ako 50-ročnej úspešnej speváckej dráhy získal prakticky všetko, čo sa získať dalo. Je držiteľom 22 československých, 16 českých zlatých slávikov, vlastní viac ako 60 zlatých a platinových platní, nahral približne 2600 pesničiek. V americkom Las Vegas sa 7. januára 2008 oženil, za manželku si zobral Ivanu Macháčkovú. Majú spolu dve dcéry, Nelly Sofiu a Charlotte Ellu. Z nemanželského vzťahu má Karel Gott dve už dospelé dcéry Dominiku a Luciu.

Na snímke z januára 1999 je Karel Gott so svojou dcérou Dominikou Foto: TASR/Miroslava Cibulková

K 70. narodeninám vyšla v júli 2009 trojkompilácia Karel Gott 70 hitů a mesiac nato albumová kolekcia 36 CD s názvom Mé písně – Zlatá albumová kolekce. Tá obsahuje 33 albumov z obdobia rokov 1965 až 1992 a tri bonusové CD. V apríli 2010 vydal album s nahrávkami ľudových piesní pod názvom Lidovky mého srdce, ktorý nahral v sprievode cimbalovej muziky Ladislava Pavluša. Vo februári 2011 vyšla dvojkompilácia Za lásku pálím svíci a v októbri 2011 swingový album Sentiment. Najnovším je štúdiový album Dotek lásky, ktorý vyšiel v septembri 2012. V januári 2013 vyšla trojkompilácia s názvom Karel Gott zpívá písně s texty Jiřího Štaidla s podtitulom Konec ptačích árií a v máji 2013 DVD so záznamom koncertu Karel Gott: O2 Aréna 2012. V novembri 2013 vyšiel album Láska je nádhera (Dotek lásky 2) a v júni 2014 DVD s názvom Noční král, na ktorom sú hity prvého desaťročia 21. storočia.

Úspech Karla Gotta možno prirovnať k hviezdnej dráhe, preto sa núka otázka, či pri začiatkoch myslel na takýto úspech. „Vôbec som nepočítal, že budem hviezdou. Bolo mnoho takých pre a proti – že to nemyslí vážne takto spievať – iní zase hovorili, to vyzerá, že má naštartované na hviezdnu kariéru, iní že to sa nedá počúvať. Mne neskôr povedali tí, čo niečo dokázali, že keď je tam dilema – pre a proti – tak je to vždy zdravé. Najlepší posudok je – neruší ma – dá sa počúvať, taký však nevedie k ničomu. Každý sme za seba a z tých osobností má každý svoj štýl, svoju polohu, alebo svoj pohľad, s veľkými džezmenmi ako Duke Ellington som mal pocit pri rozhovore, že sa už dlho poznáme, a to je to krásne,“ povedal pre TASR jubilujúci umelec.

Karel Gott pripravuje v októbri a novembri koncertné Turné 2014. Na Slovensku vystúpi trikrát, 27. októbra v Žiline, 29. októbra v Bratislave a 31. októbra v Brezne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.