Mimoriadny výbor k ústavným sudcom zatiaľ nebude

Ľudovít Kaník Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 14. júla (TASR) - Ústavnoprávny výbor NR SR sa zatiaľ nebude zaoberať žiadosťou opozície o zaujatie stanoviska k novej voľbe ústavných sudcov. Podnet, ktorý poslal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, totiž podľa šéfa výboru Róberta Madeja (Smer-SD) neobsahuje podpis žiadneho z členov dotknutého výboru, ale iných poslancov.

"Pánovi Kaníkovi som odpísal, že jeho žiadosť nespĺňa zákonné náležitosti. Navyše, každý člen môže na začiatku rokovania výboru navrhnúť nový bod programu, o čom sa bude následne hlasovať," povedal dnes pre TASR Madej s tým, že ak bude návrh opozície v súlade s rokovacím poriadkom, zvolá výbor do siedmich dní.

Na otázku, aký je jeho názor na potrebu vypísania či nevypísania novej voľby kandidátov na ústavných sudcov po tom, ako prezident Andrej Kiska akceptoval len jedného kandidáta namiesto troch, Madej odvetil, že z "hľadiska plnenia si svojej ústavnej povinnosti NR SR urobila všetko, čo urobiť mala".

Kaník oponuje, že spolu s kolegami nechceli iniciovať mimoriadne rokovanie, lebo na to nemajú zákonnú možnosť. "My sme ako členovia parlamentu žiadali o posúdenie situácie. Tomu nemuseli vyhovieť, ale mohli. Je zjavne politická neochota sa tým zaoberať," reagoval pre TASR.

Opozícia na čele s Kaníkom požiadala minulý týždeň Ústavnoprávny výbor NR SR, aby zaujal stanovisko k novej voľbe ústavných sudcov. Podľa Kaníka SDKÚ-DS považuje za potrebné, aby výbor vzniknutú situáciu prerokoval a zaujal stanovisko k otázke, či NR SR má navrhnúť a zvoliť nových kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, keďže ide o najvyšší orgán ochrany ústavnosti. "Zvolenie dôveryhodných a odborne spôsobilých kandidátov je príležitosťou na ukončenie 'studenej vojny' medzi ústavnými inštitúciami," dodal Kaník.

Vecná rovina

SDKÚ-DS ešte skôr požiadala listom predsedu NR SR Pavla Pašku (Smer-SD), aby vypísal novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Predstavitelia strany Pavla Freša tak reagovali na skutočnosť, že prezident SR Andrej Kiska odmietol, až na jednu výnimku, vymenovať zvolených kandidátov na pozíciu sudcov Ústavného súdu SR a požiadal parlament o novú voľbu.

Kiska 2. júla oznámil, že novou sudkyňou Ústavného súdu SR na ďalších 12 rokov sa stane sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová. U ostatných piatich kandidátov nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo". Prezident pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru i odporúčaní právnických autorít. "Urobil som všetko podľa vlastného svedomia a vedomia a za svojím rozhodnutím si stojím," povedal.

Paška na to reagoval slovami, že prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, Kiska však svojím rozhodnutím vymenovať len jednu sudkyňu Ústavného súdu SR namiesto troch nepochybne tieto povinnosti vyplývajúce z ústavy nenaplnil. Čo presne bude Paška robiť, nepovedal, avizoval len postup striktne v medziach Ústavy. Myslí si však, že nová voľba nie je možná. "Dnes len viem, že pán prezident nenaplnil článok 101 Ústavy SR. Rešpektujem jeho pohľad, ale on musí rešpektovať zákonodarný zbor ako pilier deľby moci," apeloval.

Na novinársku otázku, v čom je táto situácia iná ako prípad zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať, Paška nepovedal. "Nie som ústavný právnik a nemám na to ani príslušný mandát, aby som z toho miesta zaujímal postoj. Dovoľte mi ostať vo vecnej rovine," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.