Začali sa práce na vytiahnutí stroskotanej Costy Concordie

Na archívnej snímke z 23. januára 2014 vrak stroskotanej lode Costa Concordia pri talianskom ostrove Giglio. Foto: FOTO TASR/AP

Rím 14. júla (TASR) - Pri brehoch toskánskeho ostrova Giglio sa dnes začala zložitá operácia, ktorej cieľom je dostať na hladinu vrak stroskotanej lode Costa Concordia. Plavidlo má byť potom odvlečené do domovského prístavu v Janove, kde ho rozoberú a zošrotujú.

Robotníci dnes dopoludnia začali pumpovať vzduch do nádrží pripevnených k vraku, ktorý by sa mal pozvoľne dvíhať na hladinu. Celý proces má potrvať šesť až sedem dní, uvádza stanica BBC.

"Ide o veľmi komplexnú operáciu. Najnebezpečnejšia bude prvá fáza, počas ktorej bude plavidlo odpojené z (podporných) plošín," povedal Franco Gabrielli, šéf talianskeho úradu civilnej ochrany, ktorý celú akciu riadi.

Vyťahovanie Costy Concordie podľa BBC predstavuje jednu z najväčších podobných operácii v dejinách námorníctva. Odvlečenie je predbežne naplánované na 21. júla.

Po odstránení plavidla má byť obnovené pátranie po jedinom nezvestnom: indickom čašníkovi, ktorého telo sa doposiaľ nenašlo.

Luxusná výletná loď Costa Concordia v januári 2012 narazila na skaliská v blízkosti ostrova Giglio a prevrátila sa. Pri nehode zahynulo 32 ľudí.

Vlani v septembri sa podarilo loď narovnať do vztýčenej polohy, ale stále je čiastočne ponorená pod morskou hladinou a spočíva na šiestich oceľových plošinách.

Galéria: Narovnávanie potopenej lode Costa Concordia

V Toskánsku pokračuje súd s kapitánom lode, obvineným zo zabitia, zavinenia stroskotania lode a z jej opustenia pred ukončením evakuácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.