Bolívijský prezident Evo Morales chce byť po tretí raz vo funkcii

Bolívijský prezident Evo Morales Foto: TASR/AP

La Paz 15. júla (TASR) - Bolívijský socialistický prezident Evo Morales, ktorý stojí na čele krajiny od roku 2006, ohlásil kandidatúru na tretie funkčné obdobie. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na bolívijskú volebnú komisiu.

Prezidentské voľbu v Bolívii sa budú konať 12. októbra tohto roku a Morales (54) je považovaný za jednoznačného favorita. Podľa prieskumov by ho podporilo až 44 percent voličov.

Jeho najsilnejší opozičný rival, cementársky magnát Samuel Doria Medina, za ním zaostáva až o takmer 30 percentuálnych bodov.

Opätovnú kandidatúru Moralesa - prvého domorodého prezidenta Bolívie - podporili organizácie vládnej socialistickej strany po celej krajine.

Nová bolívijská ústava, schválená v roku 2009, stanovuje, že prezident môže zastávať svoj úrad maximálne v dvoch funkčných obdobiach. Podľa vlaňajšieho výroku ústavného súdu sa však do toho nezapočítava doba, ktorú Morales strávil v úrade v rokoch 2006-09 pred novelizáciou ústavy. Opozícia verdikt ústavného súdu označila za neprijateľný.

Morales pred voľbami sľubuje ďalšie pokračovanie sociálnych reforiem v Bolívii, ktorá patrí medzi najchudobnejšie krajiny Latinskej Ameriky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.