Kniha na týždeň: Tereza Boučková: Šíleně smutné povídky

Šílene smutné povídky Foto: wwww.book.review.sk

Bratislava 15. júla (TASR) - Autorka diela vstupuje do cudzích životov priamo a nekompromisne. Zdá sa, že všetko, čo nám pohľadom iných tak zaujato rozpráva, sa stalo jej samej. Tereza Boučková sa v knihe nezahráva len s vašou predstavivosťou, ale ovládne aj vaše emócie. A pritom sú to úplne obyčajné príbehy úplne obyčajných ľudí.

„Nedávno oslavila sedmdesáté narozeniny. Den poté u ní zazvonil neznámý gratulant. Přišel o holi. Kulhal stejně jako Hana, vlastně ne, kulhal hůř. Byl shrbený, neměl vlasy, nosil brýle. Špatne dýchal. Špatne mluvil. Chvíli jí trvalo, než ho poznala, ale poznala ho!“

Na 124 stranách nájdete 13 poviedok, s dokonale vykreslenými charaktermi. Aj napriek malému počtu strán budete mať pocit, že o postavách viete na konci úplne všetko. A aj keď názov znie dosť depresívne, poviedky sú písané tak, aby ste si po nich nemuseli vziať prášky na upokojenie. Autorka má talent v primerane krátkej poviedke vystihnúť veľa emócii takým štýlom, aby to nevyznelo silene a uplakane. Jej príbehy sú zo života, niektoré postavy sú však v živote úplne stratené. Napriek tomu však väčšinou nachádzajú cestu von.

Trinásť Šialene smutných poviedok je trinásť príbehov, ktoré na seba vzájomne nenadväzujú. Sú plné nešťastných osudov, smútku, ktorý je niekedy jasne hmatateľný a inokedy sa iba vznáša nad slovami. Mnohé z nich sú však vo svojej podstate veselé, ironické a plné paradoxov. Všetky sa pohybujú okolo hranice desiatich strán a napriek tomu je v nich obsiahnuté úplne všetko. Nájdete v nich silnú túžbu po láske, vnútornom mieri, priateľstve, pokoji či tichu.

Kniha má jediné mínus, a to, že nie je dlhšia. Pre slovenského čitateľa však môže záporne pôsobiť jazyk, v ktorom je písaná. Kniha je totiž rovnaká ako aj jej autorka - česká. Je však písaná veľmi príjemným štýlom. S množstvom krátkych viet, vďaka ktorým pôsobia príbehy dynamicky a dopomáhajú k rýchlemu pretáčaniu strán. V poviedkach nečakajte množstvo hlbokých myšlienok, ktoré inak nasmerujú váš život. Na to sú tu iní. Tereza Boučková vám však odhalí omnoho viac. Cudzie chyby, z ktorých sa môžete poučiť.

Autor recenzie: Ľubica Račeková
Autor knihy: Tereza Boučková
Vydavateľstvo: Odeon
Počet strán: 128 strán
Väzba: pevná s prebalom väzba
Jazyk: český jazyk
ISBN: 9788020714817

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • Nerozumiem preco MS predava, alebo doporucuje, ceske knihy. Podla Stanov MS vzdy som bol presvedceny, ze MS okrem ineho rozsiruje slovenske knihy. Ci uz su to slovenski autori, alebo zahranicne prelozene do slovenciny.
    Moze mi zodpovedny maticiar tu odpovedat kedy sa zmenili Stanovy MS?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.