Japonská centrálna banka pokračuje v uvoľňovaní, znížila odhad HDP

Bank of Japan Foto: TASR/AP

Tokio 15. júla (TASR) - Japonská centrálna banka (BoJ) sa rozhodla pokračovať v agresívnych opatreniach, aby podporila ekonomiku a dosiahla svoj cieľ, ktorým je inflácia na úrovni 2 %.

Banka však zároveň znížila svoj odhad rastu hospodárstva v tomto finančnom roku. Dôvodom je slabý export, ale aj spotrebiteľské výdavky, ktoré brzdí zvýšenie dane z pridanej hodnoty v apríli tohto roka na 8 % z 5 %. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

BoJ zároveň zhoršila prognózu vývoja ekonomiky. Vo vyhlásení po dvojdňovom zasadnutí menovej rady BoJ uvádza, že hrubý domáci produkt (HDP) Japonska sa vo finančnom roku 2014/15, ktorý sa končí 31. marca 2015, zvýši o 1 %, a nie o 1,1 % ako banka predpovedala ešte v apríli.

V nasledujúcom finančnom roku 2015/16 banka očakáva zrýchlenie rastu HDP na 1,5 % tak, ako uviedla v predchádzajúcej, aprílovej prognóze.

"Japonská ekonomika pokračuje v miernom zotavovaní, aj keď sme spozorovali pokles dopytu po zvýšení DPH," konštatuje BoJ.

Japonská centrálna banka sa v apríli 2013 rozhodla pre agresívne tempo kvantitatívneho uvoľňovania, aby prekonala defláciu a pomohla ekonomike zrýchliť rast. Členovia menového výboru BoJ jednomyseľne rozhodli, že banka bude pokračovať v pumpovaní peňazí do ekonomiky v rozsahu 60 biliónov až 70 biliónov jenov (433,87 miliardy až 506,18 miliardy eur) ročne.

BoJ vo svojom dnešnom vyhlásení zároveň potvrdila svoj odhad vývoja inflácie v tomto roku a predpovedá, že dosiahne 1,3 % a na budúci finančný rok sa tempo jej rastu zrýchli na 1,9 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.