I. ŠTEFANEC: Litva je dôkazom, že spoločná mena EÚ je úspešný príbeh

Štrasburg 16. júla (TASR) – Slovensko sa teší na budúcu spoluprácu s novým členom eurozóny, ktorým sa od 1. januára 2015 stane Litva.

Foto: TASR

Uviedol dnes v Štrasburgu pre TASR poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (SDKÚ-DS). Europoslanci dnes na plenárnom zasadnutí EP schválili žiadosť Litvy, aby sa od 1. januára 2015 stala v poradí už 19. členom eurozóny.

Slovenský europoslanec dodal, že SR vníma ako dobrú správu rozšírenie európskej menovej únie, pričom to nie je dobrá správa len pre Litvu, ale aj pre samotnú eurozónu. V tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko na základe vlastných skúseností, a tým, že zvládlo prechod na euro a za päť a pol roka dokázalo bez problémov fungovať v eurozóne, môže byť povzbudením pre ďalšie krajiny.

"Litva je dôkazom, že aj v týchto časoch sa dajú splniť kritériá, a tým pádom je príkladom pre ostatné krajiny, ktoré majú záujem o vstup do eurozóny," skonštatoval Štefanec. A dodal, že pre všetky krajiny, ktoré zavedú spoločnú európsku menu, je dôležité, aby sa potom viac sústreďovali na plnenie fiškálnych cieľov a na zodpovedné hospodárenie.

"Toto je aj náš odkaz pre Litvu, aby ďalej pokračovala v zodpovednom hospodárení a tešíme sa na spoluprácu s novým členom v eurozóne," povedal Štefanec. To, že sa Litva stane v poradí už 19. členom spoločnej menovej únie, je podľa neho dôkazom správnosti cesty, na ktorú sa EÚ vydala, že euro je úspešný príbeh a eurozóna sa aj naďalej rozširuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.