Prezident Andrej Kiska vymenoval piatich nových veľvyslancov

Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 16. júla (TASR) - Slovensko budú v zahraničí zastupovať piati noví veľvyslanci. Výkonom tento funkcie ich dnes poveril prezident SR Andrej Kiska. Ide o prvých ambasádorov, ktorých na návrh vlády vymenoval po svojom nástupe na najvyšší ústavný post.

Medzi nimi je aj súčasný hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel, ktorý v Dánsku vystrieda Radomíra Boháča. Do Švajčiarska pocestuje Andrea Elscheková-Matisová, ktorá nahradí Jána Foltína. V Kórejskej republike bude namiesto Dušana Bellu pôsobiť Milan Lajčiak. V Kuvajte Pavol Svetík vymení súčasného veľvyslanca Ivana Lančariča a vo Fínsku preberie po Jurajovi Podhorskom ambasádu Tibor Králik.

Zmeny budú aj v ďalších piatich krajinách. O výmene desiatich veľvyslancov rozhodla vláda na návrh šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka ešte 12. marca. Ide o klasickú rotáciu, keďže ich pôsobenie v zahraničí trvá spravidla štyri roky. Mená nových ambasádorov sú známe až po tom, ako získajú agremán od krajín ich budúceho pôsobenia, teda súhlas s ich prijatím. Posledné slovo má však prezident, ktorý prijíma, poveruje a odvoláva vedúcich diplomatických misií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.