Hokejista roka 2014 vzíde z pätice Gáborík, Hossa, Chára, Laco, Sekera

Zľava: Marián Hossa a Zdeno Chára Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 28. júla (TASR) - Najlepší hokejista Slovenska v sezóne 2013/2014 vzíde z pätice Marián Gáborík, Marián Hossa, Zdeno Chára, Ján Laco a Andrej Sekera. Meno absolútneho víťaza ankety Hokejista roka 2014 vyhlásia na slávnostnom galavečere v sobotu 2. augusta v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton.

Známe je už zloženie ideálnej šestky extraligovej sezóny 2013/2014. Do All-Star tímu Tipsport extraligy sa dostali traja hráči majstrovských Košíc Rastislav Staňa, Martin Štrbák a Richard Jenčík a traja zástupcovia zdolaného finalistu HK Nitra - obranca Peter König a útočné duo Roman Tománek, Jozef Stümpel.

Do hlasovania (uzávierka ankety bola 25. júna) sa tento rok zapojilo 47 odborníkov z radov funkcionárov, trénerov a zástupcov médií. Z ich hlasov sa zrodili finálové nominácie v kategóriách Hokejista roka, najlepší brankár, najlepší obranca, najlepší útočník, najlepší hráč do 20 rokov, najlepší tréner a najlepší rozhodca. Do finálovej pätorky na hlavné ocenenie sa dostali aj traja držitelia Stanleyho pohára Gáborík, Hossa a Chára, pričom krídelník LA Kings Gáborík získal slávnu trofej v júni tohto roka. Opora Chicaga Hossa a kapitán Bostonu Chára triumfovali v predchádzajúcej ankete Zlatý puk zhodne štyrikrát, keď si delili prvé miesto od roku 2006. Chára figuroval na slovenskom tróne v uplynulých troch rokoch.

"Všetci vieme, kto spomedzi slovenských hokejistov dosiahol v tejto sezóne najväčší úspech. Mojím tipom na celkového víťaza je Marián Gáborík. Prekvapilo by ma, keby to vyhral niekto iný," uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček.

Na Cenu Pavla Demitru pre najlepšieho hráča do 20 rokov kandiduje trojica Milan Kolena, Mário Lunter, Martin Réway, všetci traja mladíci boli oporami reprezentačného tímu na uplynulom juniorskom svetovom šampionáte vo švédskom Malmö. Vlani získal cenu Marko Daňo. Trofej odovzdá víťazovi Mária Demitrová, manželka tragicky zosnulého hokejistu, po ktorom je cena pomenovaná. Zdeno Chára obhajuje titul Najlepší obranca sezóny, okrem neho sú medzi nominovanými aj ďalší dvaja zadáci z NHL - Martin Marinčin z Edmontonu a Andrej Sekera z Caroliny.

Trio nominovaných

Trio nominovaných na Cenu Vladimíra Dzurillu pre najlepšieho brankára ročníka tvoria Jaroslav Halák (od novej sezóny hráč NY Islanders), Ján Laco (Barys Astana) a vlaňajší víťaz ankety Rastislav Staňa (Sparta Praha). Mariánovia Gáborík a Hossa sa okrem ocenenia pre absolútneho víťaza ankety uchádzajú aj o trofej pre najlepšieho útočníka (Cena Jozefa Golonku), duo zo zámorskej profiligy dopĺňa v nominácii nová posila Amuru Chabarovsku Michel Miklík, ktorý bol najproduktívnejším slovenským hokejistom na májových MS v Minsku. Minulý rok získal ocenenie s veľkým náskokom Hossa. Finalistami Ceny Ladislava Horského pre najlepšieho trénera sezóny sú Dušan Gregor, Vladimír Országh a Anton Tomko. Najlepší rozhodca vzíde z tria Vladimír Baluška, Milan Novák a Miroslav Valach.

Spoločenský vrchol hokejovej sezóny ponesie od tohto roka nový názov - Hokejista roka. "Predchádzajúci názov Zlatý puk bol chránenou obchodnou značkou, ktorú vlastnila iná spoločnosť ako SZĽH a preto sme sa rozhodli po vzore iných športových zväzov, že založíme novú anketu s novým názvom a túto značku aj ochránime," vysvetlil Nemeček. "Augustový termín galavečera sme vybrali z toho dôvodu, aby sa na ňom mohlo zúčastniť čo najviac hráčov zo zámoria. Z hľadiska SZĽH aj sponzorov je dôležité, aby tu bolo čo najviac laureátov. Verím, že tento termín sa osvedčí."

Na snímke prezident SZĽH Igor Nemeček počas tlačovej konferencie pred vyhodnotením ankety Hokejista roka 2014 v Bratislave 28. júla 2014. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Odovzdávanie cien

Sobotňajší galavečer spojený z odovzdávaním cien si budú môcť pozrieť aj diváci pri televíznych obrazovkách, priamy prenos na RTVS sa začína o 20.20 h. Slávnosť by mala trvať 70-80 minút. "Kultúrno-spoločenské podujatie bude zmesou tanca, hudby a odovzdávania samotných ocenení. Z umelcov by mali na pódiu vystúpiť Zdenka Predná, Kristína, kapela Gladiátor a tanečná skupina Čarovné ostrohy. Program bude moderovať Marcel Merčiak. Verím, že podujatie bude dynamické rovnako ako hokej, že si diváci prídu na svoje a budú mať z toho príjemný spoločenský zážitok," povedal Nemeček.

Slávnostný galavečer bude oficiálnou bodkou za hokejovou sezónou 2013/2014. "Očakávali sme v nej viac. Prevládalo v nej sklamanie z vystúpenia reprezentačného A-tímu na zimnej olympiáde v Soči. Na svetovom šampionáte v Minsku obsadil značne omladený tím deviate miesto, čo tiež neprinieslo takú spokojnosť, akú sme si predstavovali. Za uplynulý ročník by som dal slovenskému hokeju známku dva mínus až tri," dodal prezident SZĽH.

Hokejista roka 2014 - nominácie:
Najlepší hokejista: Marián Gáborík, Marián Hossa, Zdeno Chára, Ján Laco, Andrej Sekera
Najlepší hráč do 20 rokov (Cena Pavla Demitru): Milan Kolena, Mário Lunter, Martin Réway
Najlepší obranca (Cena Róberta Švehlu): Zdeno Chára, Martin Marinčin, Andrej Sekera
Najlepší brankár (Cena Vladimíra Dzurillu): Jaroslav Halák, Ján Laco, Rastislav Staňa
Najlepší útočník (Cena Jozefa Golonku): Marián Gáborík, Marián Hossa, Michel Miklík
Najlepší tréner (Cena Ladislava Horského): Dušan Gregor, Vladimír Országh, Anton Tomko
Najlepší rozhodca (Cena Juraja Okoličányho): Vladimír Baluška, Milan Novák, Miroslav Valach
All-Star Tipsport extraligy: Rastislav Staňa (HC Košice) - Peter König (HK Nitra), Martin Štrbák (HC Košice) - Roman Tománek, Jozef Stümpel (obaja HK Nitra), Richard Jenčík (HC Košice)

Predchádzajúci víťazi v hlavnej kategórii o najlepšieho hokejistu Slovenska:
Najlepší hokejisti Slovenska:
1994 Oto Haščák
1995 Peter Šťastný
1996 Jaromír Dragan
1997 Zdeno Cíger

Víťazi ankety Zlatý puk
1998 Istropolis, Bratislava Peter Bondra
1999 Holiday Inn, Bratislava Pavol Demitra
2000 Forum, Bratislava Miroslav Šatan
2001 Istropolis, Bratislava Miroslav Šatan
2002 Divadlo Andreja Bagara, Nitra Peter Bondra
2003 Istropolis, Bratislava Peter Bondra
2004 NTC, Bratislava Miroslav Šatan
2005 Crowne Plaza, Bratislava Ľubomír Višňovský
2006 Crowne Plaza, Bratislava Marián Hossa
2007 SND,Bratislava Marián Hossa
2008 Historická budova SND, Bratislava Marián Hossa
2009 Steel Arena, Košice Zdeno Chára
2010 Hotel Bonbón, Bratislava Marián Hossa
2011 Hotel Bonbón, Bratislava Zdeno Chára
2012 Hotel DoubleTree by Hilton, BA Zdeno Chára
2013 Hotel DoubleTree by Hilton, BA Zdeno Chára

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.