Rusko má zaplatiť akcionárom Jukosu odškodné 50 miliárd USD

Policajti hliadkujú pri sídle skrachovaného ropného gigantu JUKOS 27.marca 2007. Foto: TASR/AP

Londýn/Moskva 28. júla (TASR) - Rusko má zaplatiť akcionárom bývalej ropnej firmy Jukos rekordné odškodné vo výške 50 miliárd USD (37,2 miliardy eur).

Rozhodol o tom medzinárodný arbitrážny súd v Haagu. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Žalobu na Rusko podala spoločnosť GML, kedysi Group Menetap Ltd., čo je finančná holdingová spoločnosť, ktorá bola najväčším akcionárom zaniknutého ropného koncernu Jukos. GML pôvodne od Ruska požadovala náhradu škody za vyvlastnenie Jukosu vo výške 103,5 miliardy USD. Stály arbitrážny súd v Haagu im prisúdil približne polovicu požadovanej sumy.

Šéf GML Tim Osborne uviedol, že odškodnenie vo výške 50 miliárd USD je najväčšou arbitrážnou náhradou v dejinách. Jukos bol nútený v roku 2006 vyhlásiť bankrot a jeho majiteľ Michail Chodorkovskij bol odsúdený na 14-ročné väzenie pre daňové úniky a spreneveru.

Na archívnej snímke z 16. júna. 2004 je majiteľ Jukosu Michail Chodorkovskij pred moskovským mestským súdom Foto: TASR/AP

Arbitrážny súd uviedol, že hlavným cieľom Ruska pri postupe proti Jukosu bolo priviesť koncern ku krachu a privlastniť si jeho hodnotné aktíva.

Podľa právnikov GML je súdne rozhodnutie bezprostredne vykonateľné. Rusko však má 180 dní do 15. januára 2015, kým sa suma začne navyšovať o úroky z omeškania.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ešte pred oficiálnym oznámením rozsudku uviedol, že Moskva sa odvolá.

Michail Chodorkovskij (uprostred v pozadí) reční počas svojej prvej tlačovej konferencie po prepustení z väzenia v súkromnom Múzeu Berlínskeho múru u niekdajšieho berlínskeho hraničného prechodu Checkpoint Charlie 22. decembra 2013. Foto: TASR/AP

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.