Chorých na kvapavku pribudlo, nakazia sa väčšinou muži

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 28. júla (TASR) - Lekári vlani na Slovensku nahlásili 1055 prípadov ochorení na pohlavné choroby. V porovnaní s rokom 2012 je to o 87 prípadov menej. "Zásluhu na tom má nižší počet chorých na syfilis. Klesol aj počet pacientov s inými sexuálne prenosnými chorobami. Výnimkou sú gonokokové infekcie, tzv. kvapavka. Tu sa počet chorých medziročne zvýšil o 67 prípadov," informoval dnes hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bubla.

Pohlavné ochorenia boli vo väčšine prípadov diagnostikované u mužov (683). Kvapavku zaznamenali v 243 prípadoch. "Najviac liečených bolo v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Naopak, najmenej prípadov evidujeme v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Z celkového počtu chorých na kvapavku išlo v prevažnej väčšine o mužov (192 mužov a 51 žien). Ochorenie bolo najčastejšie zistené u pacientov vo veku 25 až 34 rokov (110 prípadov)," priblížil Bubla. Podľa rodinného stavu sa kvapavka vyskytovala najmä medzi slobodnými.

Syfilis bol zistený v 252 prípadoch. Oproti roku 2012 sa celkový počet chorých znížil o 50. "Podobne ako pri kvapavke, aj pri syfilise bolo najviac chorých vo vekovej skupine 25 – 34 rokov (64 prípadov). Vo veku do 15 rokov zaznamenávame štyri prípady ochorenia na syfilis. Všetky sa týkali dievčat," povedal Bubla. Najviac chorých na syfilis pochádzalo podľa jeho slov z Bratislavského a Košického kraja. Naopak, najmenej prípadov evidujú v Prešovskom, Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Podľa rodinného stavu bolo 138 chorých na syfilis medzi slobodnými.

Iných prevažne sexuálne prenosných chorôb, ako napríklad chlamýdiové infekcie, herpes pohlavných orgánov či choroba vyvolaná vírusom HIV s následnými infekčnými a parazitárnymi chorobami, bolo v uplynulom roku hlásených celkovo 559. "Aj pri týchto ochoreniach evidujeme oproti roku 2012 pokles o 104 prípadov. Vysoký výskyt iných, prevažne sexuálne prenosných chorôb bol hlásený u osôb v mladších vekových skupinách," zhrnul Bubla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.