Stíhanie v kauze streľby na študentov je argument proti inšpekcii MV

Ľubomír Galko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 28. júla (TASR) - Keďže prokurátor Generálnej prokuratúry SR začal koncom júna trestné stíhanie za prečiny zneužitia právomocí verejného činiteľa a poškodzovanie cudzej veci v kauze streľby policajtov na študentov, je to ďalší argument proti existencii inšpekcie ako sekcie ministerstva vnútra (MV). Vyhlásil to dnes podpredseda SaS Ľubomír Galko, podľa ktorého tak príslušný prokurátor vyhodnotil dôkaznú situáciu úplne odlišne ako policajný vyšetrovateľ.

"Keď prípad vyšetrovala inšpekcia ministerstva vnútra, vybavila to jeho odovzdaním na disciplinárne konanie na diaľničné oddelenie polície v Malackách. Inými slovami, policajti to zamietli pod koberec. Je to len ďalší argument proti existencii inšpekcie ako sekcie ministerstva vnútra. Mal by to byť nezávislý vyšetrovací orgán," tvrdí Galko, ktorý v apríli podal vo veci streľby na študentov trestné oznámenie na prokuratúru.

Opozičný poslanec je presvedčený, že žiadny slušný a zvlášť mladý človek si nezaslúži "takéto necitlivé, nedôstojné a ponižujúce zaobchádzanie, aké predviedli zasahujúci policajti na diaľnici do Kútov". "Lenže tým sa to neskončilo. Stali sme sa svedkami manipulovania s dôkazmi a falošnou policajnou kolegialitou. To je z hľadiska ochrany právneho štátu rovnako závažné previnenie. Preto som rád, že sa prokuratúra rozhýbala," dodal Galko.

Pátracia akcia sa konala vlani 24. júna. Polícia vtedy informovala, že na diaľnici D2, v smere do Českej republiky, spozorovala podozrivé auto a chcela ho zastaviť. Policajti zapli maják a sirénu, na čo vodič vozidla zastavil na krajnici, asi dva kilometre pred hranicou. Keď sa policajti priblížili k vozidlu, jeho vodič mal podľa verzie polície pridať plyn. Nasledovali policajné výstrely do vzduchu a potom aj na samotný automobil.

Ministerstvo vnútra v súvislosti so zásahom priznalo dve pochybenia, za ktoré boli zodpovední pracovníci operačných oddelení a tí aj boli disciplinárne riešení. Ak by podľa ministerstva postupovali tak, ako mali, auto by nebolo v pátraní a takisto nemuseli študenti dlhšie čakať. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) tiež uznal, že poškodení majú nárok na odškodnenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.