Africký trh prináša českej textilke Veba rekordné zisky

Praha 28. júla (TASR) - Africký trh sa českej textilke Veba vypláca čoraz viac. Výrobca damaskových a brokátových látok vlani dosiahol rekordné tržby aj zisk a čaká ich ďalší rast. Po dvoch rokoch príprav totiž Veba tento rok vstupuje aj na arabské trhy, konštatuje na svojej internetovej stránke český denník " target="_blank">Mladá fronta Dnes.

Veba vlani utŕžila 2,1 miliardy Kč (76,41 milióna eur) a jej zisk pred zdanením dosiahol 371 miliónov Kč. Textilka zamestnáva 1200 ľudí, tento rok postupne prijíma ďalších 70 zamestnancov.

"Vstup na arabské trhy sme pripravovali zhruba dva roky a teraz sme vo fáze konkrétnych rokovaní s potenciálnymi zákazníkmi a prvých testovacích dodávok," povedal novinám Jozef Novák, šéf a spolumajiteľ Veby.

Podľa neho sa Veba zatiaľ dostala naďalej pri rokovaniach v Spojených Arabských Emirátoch a Saudskej Arábii a postupne sa chce presadiť aj v Ománe, Katare, Kuvajte aj v krajinách severnej Afriky.

"Sme trpezliví a nechceme sa dopustiť zbytočných chýb," povedal Novák. Príležitosť vidí napríklad v Iraku, ale aj v Iráne. "To síce nie je arabský trh, ale spotrebiteľské preferencie sú nášmu zameraniu blízke," dodal.

Veba je piatou najväčšou textilkou v Česku a 95 % jej produkcie išlo vlani na export, predovšetkým do krajín subsaharskej západnej Afriky. Rast jej tržieb v Afrike pritom minulý rok obmedzili vojenské konflikty. Na druhej strane, českej textilke pomohlo oslabenie koruny.

"Dosahujeme vyššie ziskové marže a môžeme byť voči konkurencii cenovo agresívnejší," dodal Novák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.