Správkyňa dane mala Štátnej pokladnici spôsobiť škodu takmer 50-tisíc

Bratislava 28. júla (TASR) - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil pracovníčku daňového úradu Janu M. zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Okrem nej si prevzal uznesenie o obvinení aj Vladimír M. za podielnictvo.

Ako informoval Michal Slivka, hovorca Prezídia PZ, pokračovacích zločinov sa mali dopustiť niekoľkoročným páchaním trestnej činnosti. Jana M. (51) mala svoju právomoc verejného činiteľa vykonávať v rozpore so zákonom o štátnej službe už od roku 2005. Vo funkcii správkyne dane na pobočke daňového úradu v Malackách malo jej konanie odporovať aj zákonu o dani. Podľa zistení polície mal byť motiváciou neoprávnený prospech. Za týmto účelom mala pre rôzne daňové subjekty vyrobiť platobné poukazy na vrátenie preplatkov z cestnej dane, dane z pridanej hodnoty, ako aj dane z príjmu fyzických osôb. Išlo o subjekty, ktoré mali na preplatky nárok, no na základe vyrobených platobných poukazov boli preplatky poukázané zo Štátnej pokladnice na účet Vladimíra M. (57) a ďalšie jej personálne prepojené účty. Štátnemu rozpočtu tak vznikla škoda takmer 50.000 eur.

Na akcii „Macejko“ sa zúčastnilo okrem 10 policajtov a osem príslušníkov inšpekcie finančného riaditeľstva, ktorí s políciou od začiatku úzko spolupracovali. Počas akcie na daňovom úrade v Malackách polícia zaistila výpočtovú techniku a listiny, ktoré zaujímali policajtov aj pri domovej prehliadke u obvinenej. V prípade dokázania viny hrozí obom za trestnú činnosť trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.