Indikátor ekonomického sentimentu pokračoval v raste aj v júli 2014

Štatistický úrad Foto: Teraz.TV

Bratislava 29. júla (TASR) - Aj v júli 2014 indikátor ekonomického sentimentu (IES) na Slovensku pokračoval v raste. Oproti spresnenej hodnote z predchádzajúceho mesiaca sa jeho trojmesačný kĺzavý priemer zvýšil o dva body na 102,8. Do výsledku sa premietol priaznivý vývoj dôvery vo všetkých sektoroch s výnimkou obchodu a rast indikátorov v máji. Aktuálne IES prevyšuje hodnotu rovnakého obdobia minulého roka o 13,3 bodu a jeho zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru sa znížilo na 1,7 bodu. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Indikátor dôvery v priemysle sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o sedem bodov na hodnotu 3,7, čo je 1,7 bodu nad úrovňou dlhodobého priemeru a najvyššia hodnota od októbra 2013. Vývoj indikátora ovplyvnili priaznivé očakávania rastu produkcie na najbližšie tri mesiace a zvýšenie dopytu.

Indikátor dôvery v stavebníctve v júli vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 4,5 bodu na mínus 34,5 vplyvom priaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti a úrovne objednávok. Zaostávanie aktuálneho výsledku za dlhodobým priemerom predstavovalo 6,5 bodu.

Indikátor dôvery v obchode 10,3 klesol v júli v porovnaní s júnom o 0,7 percentuálneho bodu, a to najmä vplyvom negatívneho hodnotenia očakávaných podnikateľských aktivít.

Indikátor dôvery v službách v júli opäť mierne vzrástol, jeho hodnota 23,7 sa v porovnaní s júnom zvýšila o 0,7 percentuálneho bodu. Vývoj indikátora ovplyvnilo pozitívne hodnotenie podnikateľskej situácie a súčasného dopytu, pričom očakávaný dopyt respondenti hodnotili negatívne.

Spotrebiteľská nálada na Slovensku sa s malými prerušeniami naďalej zlepšuje. Oproti júnu 2014 indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol o 1,7 bodu a stal sa tak najpriaznivejšou hodnotou od októbra 2008. Pri relatívnej stabilite indikátora odhadovaného vývoja finančnej situácie v domácnosti najväčší kladný medzimesačný posun zaznamenal indikátor očakávanej nezamestnanosti v SR. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa kompozitný ukazovateľ zvýšil o 10,2 bodu a v júli prevyšoval aj dlhodobý priemer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.