Jaceňuk: Kým budem premiérom, konfrontácia s prezidentom nehrozí

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk počas zasadnutia parlamentu v Kyjeve 27. marca 2014. Foto: TASR/AP

Kyjev 29. júla (TASR) - Arsenij Jaceňuk vyhlásil, že pokiaľ bude ukrajinským premiérom, nedostane sa do konfrontácie s prezidentom, informovala dnes agentúra Interfax-Ukrajina.

Jaceňuk podľa nej v pondelok povedal, že cesta smerom k reformám sa skončí vtedy, keď premiér a prezident začnú súťažiť o moc.

"Oficiálne môžem oznámiť, že nikdy nedôjde ani k jedinej konfrontácii medzi dvoma piliermi moci - inštitútmi prezidenta a premiéra Ukrajiny ako výkonnej zložky moci. Za žiadnych okolností," prízvukoval Jaceňuk.

Parlamentná frakcia strany Sloboda medzitým oznámila, že na mimoriadnom zasadaní Verchovnej rady 31. júla nebude hlasovať za Jaceňukovu demisiu, ktorú premiér ponúkol minulý týždeň. Strana Sloboda je presvedčená, že vláda na čele s Jaceňukom musí pokračovať v práci až do zvolenia nového parlamentu a vytvorenia novej vlády.

Jaceňukova strana Baťkivščyna (Vlasť) sa ešte nerozhodla, ako zahlasuje. Podľa poslanca strany Volodymyra Javorivského to závisí aj od toho, či budú prijaté vládne návrhy. "Myslím si, že ak sa návrhy príjmu, Jaceňuk môže pokračovať," dodal.

Ani strana UDAR Vitalija Klička nedala jasnú odpoveď, napísala agentúra Interfax-Ukrajina. Poslankyňa strany Oksana Prodanová uviedla, že parlament musí debatovať o premiérovej demisii.

Jaceňuk oznámil demisiu 24. júla. Reagoval tak na rozpad vládnucej koalície. Odchod z nej oznámili predstavitelia strany Sloboda a UDAR. Svoj krok zdôvodnili potrebou vypísania nových parlamentných volieb. Rozhodnutie o rozpustení zákonodarného zboru a vypísaní predčasných parlamentných voľbách je v rukách prezidenta Petra Porošenka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.