Ajatolláh Chameneí vyzval moslimov na vyzbrojenie Palestínčanov

Alí Chameneí Foto: TASR/AP

Teherán 29. júla (TASR) - Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval dnes moslimov na celom svete, aby poskytli Palestínčanom zbrane na boj proti Izraelu.

Chameneí v príhovore pri príležitosti ukončenia pôstneho mesiaca ramadán označil židovský štát za "besného psa" a "nenásytného vlka" a obvinil ho z rozsiahlej genocídy nevinných palestínskych civilistov. Súčasne odsúdil USA a európske krajiny za to, že sa snažia oslabiť vojenské kapacity pásma Gazy.

"Každý, kto len môže, obzvlášť v islamskom svete, by mal urobiť všetko, čo je v jeho silách, v záujme vyzbrojenia palestínskeho národa," vyhlásil iránsky ajatolláh.

Jeho vyjadrenie odznelo počas prejavu pred niekoľkotisícovým davom v Teheráne, ktorý vysielala v priamom prenose iránska štátna televízia. Na zhromaždení sa zúčastnili aj ďalší poprední predstavitelia Iránskej islamskej republiky, ktorá patrí k hlavným spojencom a sponzorom palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Podľa palestínskych zdrojov zahynulo počas už približne tri týždne trvajúceho konfliktu v Gaze už viac ako 1100 Palestínčanov, prevažne civilistov. Izrael udáva na svojej strane 53 mŕtvych vojakov a troch zabitých civilistov vrátane jedného zamestnanca z Thajska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.