Jadrové palivo pre elektráreň v Paksi chcú doviesť letecky

Foto: TASR/MTI

Budapešť 29. júla (TASR) - Maďarská vláda pracuje na alternatívnom spôsobe dovozu jadrového paliva z Ruska pre elektráreň v Paksi, v rámci ktorého by sa zásobovanie blokov čerstvým palivom zabezpečilo letecky. Napísal to dnes denník Népszabadság, podľa ktorého túto informáciu potvrdili viaceré zdroje.

Letecky už palivo v regióne strednej Európe prevážali, avšak prípad, v ktorom by dodávateľskú a cieľovú krajinu delila od seba zóna vojenského konfliktu, sa ešte podľa denníka nevyskytol.

"Príprava povoľovacieho procesu prebieha, zatiaľ však ešte Celoštátny úrad pre jadrovú energiu (OAH) nedostal konkrétnu žiadosť," citujú noviny zástupcu generálneho riaditeľa pre jadrovú bezpečnosť OAH Szabolcsa Hullána. Podľa jeho vyjadrenia letecká preprava jadrového paliva je technicky riešiteľná, využili ju už na Slovensku i v Rumunsku.

Népszabadság v júni uviedol, že o probléme prepravy jadrového paliva rokovali členovia parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, kde zaznelo, že vlaky s palivom nepremávajú pre ozbrojený konflikt a neistú mocenskú situáciu v regióne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.