GM Markoš: Súboj šachistu s počítačom je na úrovni bežca proti ferrari

Na snímke vľavo Ján Markoš. Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 29. júla (TASR) – Počítačové programy dosiahli v šachovej hre silu, ktorej už prakticky nemôžu konkurovať ani najlepší ľudskí šachisti. Symbolickým bolo historické víťazstvo superpočítača Deep Blue v roku 1997 v šachovom zápase s majstrom sveta Garrim Kasparovom. Počítač využíva vo svojej príprave a analýzach aj slovenská šachová jednotka - veľmajster Ján Markoš, podľa ktorého súperenie človeka s procesormi nemá zmysel.

Výhodou počítačov v súboji s ľuďmi je okrem rýchlosti v prepočítavaní variantov aj to, že vôbec nemajú slabšie chvíle. Aj najlepší šachista urobí zo 100 ťahov jeden-dva zlé, počítač nikdy. "Človek má proti nemu asi takú šancu ako šprintér Usain Bolt proti ferrari. Vo vážnej partii môže občas remizovať, ale vyhrať len extrémne zriedkavo. Musel by nájsť 'chybu v programe'," zhodnotil veľmajster pomer síl v rozhovore pre TASR.

Víťazstvo Deep Blue nad Kasparovom nepovažuje Markoš pre šach za prelomové, zápas mal podľa neho viac-menej marketingový účel. "Ako nevidíme zápasy Bolt - ferrari, (teoretický fyzik) Hawking - kalkulačka či (boxer) Tyson proti demolačnej guli, tak nemá zmysel ani zápas majster sveta - počítač. Samozrejme, je zaujímavé, že človek dokázal stvoriť program, ktorý sa dá poslať mailom a je silnejší ako ktokoľvek na svete. Ide ale o hrubú silu, force brut, počítače hodnotia aj 5.000.000 pozícii za sekundu, človek maximálne päť," skonštatoval.

Pre svet šachu znamenali počítače výraznú zmenu, profesionálni šachisti sa na nich stali závislí. Keďže analyzujú spoľahlivejšie a lepšie ako človek, prestali podľa Markoša platiť tradičné ľudské hodnotenia pozícií "od oka", a to či už v šachových otvoreniach alebo starších slávnych partiách. "Počítač je taký silný, že bez neho sa už nedá zaobísť. A preto sa tiež prudko zmenila práca vrcholových šachistov. Menia sa na akýchsi kyborgov, počítač sa stáva ich externým mozgom," poznamenal.

Šachisti v súťažiach používajú počítače najmä na prípravu. Vďaka databázam s miliónmi partií sa môžu veľa dozvedieť o konkrétnom súperovi, ale aj o rôznych šachových otvoreniach. V minulosti boli odkázaní na časovo náročné vyhľadávanie v šachových knihách či časopisoch. Programy zároveň pomáhajú pri analýze odohraných partií. "Počítač je niečo ako mikroskop. Pozriete sa na jeho hodnotenie a okamžite viete viac," dodal aktuálne najlepší slovenský šachový hráč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.