ÚVO: Stavbári dostali za kartel dištanc na tri roky

Foto: Teraz.TV

Bratislava 29. júla (TASR) - Šestica stavebných firiem, ktorá v roku 2004 uzavrela kartelovú dohodu pri súťaži na úsek diaľnice D1 na Spiši, dostala trojročný dištanc z verejných súťaží. Tento zákaz však z väčšej časti uplynul ešte v minulosti, dnes je tak pre stavbárov takmer úplne vypršaný.

Vyplýva to z očakávaného výkladového stanoviska, ktoré vydal Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a zverejnil ho na svojej internetovej stránke.

Dištančná doba začala podľa materiálu firmám z kartelovej dohody plynúť už dňom vyhlásenia súťaže na diaľničný úsek, to znamená od 11. mája 2004. Neskôr sa však prerušila pre rozhodnutia krajského súdu, ktoré povolili odklad rozhodnutia Protimonopolného úradu (PMÚ) SR o karteli.

Pre každú firmu z kartelu ale prišlo toto rozhodnutie súdu v rôznom čase, zákaz na účasti vo verejných súťaž má preto každá spoločnosť rôzny. Súd vydával rozhodnutia v období od 7. decembra 2006 do 15. mája 2007. Jednotlivým stavbárom sa tak v minulosti z dištancu ukrojilo od dvoch rokov a siedmich mesiacov až po obdobie troch rokov.

Niektorých firiem sa preto zákaz účasti na súťažiach štátu v súčasnosti ani netýka, iným zostalo na jeho uplynutie pár mesiacov. Dištanc podľa stanoviska tendrového úradu začal opätovne plynúť 20. marca 2014, teda pred vyše štyrmi mesiacmi, kedy sa stalo právoplatným rozhodnutie Najvyššieho súdu v tejto veci. Stavbári si tak počkajú maximálne pár týždňov a môžu sa opäť pripravovať na účasť na verejných súťažiach. Pôvodne mal pritom zákaz činnosti trvať päť rokov, zmenou zákona v roku 2008 sa však táto doba skrátila na tri roky.

O karteli šiestich stavebných spoločností rozhodol PMÚ v roku 2006. Po dlhoročných súdnych sporoch vlani v decembri tento verdikt potvrdil aj Najvyšší súd SR. Podľa tohto rozhodnutia uzavrelo kartelovú dohodu šesť spoločností - Strabag, Doprastav, Betamont, Inžinierske stavby, Skanska DS a Mota-Engil. Stalo sa tak počas súťaže na výstavbu úseku diaľnice D1 na Spiši z Mengusoviec po Jánovce. Stavbári dostali za kartel aj pokutu v celkovej výške takmer 45 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.