Palestínčania obvinili Izrael z porušenia humanitárneho prímeria

Demonštrant drží v ruke transparent s nápisom - Koniec ilegálnej okupácie Gazy. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 4. augusta (TASR) - Palestínčania bezprostredne po začatí humanitárneho prímeria v takmer celom pásme Gazy obvinili dnes Izrael z jeho porušenia.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že izraelské letectvo len krátko po tom, čo sa o 09.00 h SELČ začalo prímerie, bombardovalo dom v Gaze. Pri nálete utrpelo zranenia 15 ľudí, najmä žien a detí, spresnilo ministerstvo.

Izraelská armáda prostredníctvom svojej hovorkyne uviedla, že túto správu overuje.

Sedemhodinové humanitárne prímerie platí v celej enkláve s výnimkou mesta Rafah v južnej časti Gazy. Armáda židovského štátu ho však ukončí v prípade, že na jej jednotky zaútočia.

Palestínske radikálne hnutie Hamas vidí v ohlásení humanitárneho prímeria možný trik, píše agentúra AP.

"Prímerie, ktoré Izrael vyhlásil, je jednostranné a má za cieľ odvrátiť pozornosť od izraelských masakier. Neveríme takémuto prímeriu a vyzývame našich ľudí na obozretnosť," uviedol vo vyhlásení hovorca hnutia Samí abú Zuhrí.

Vojna v Gaze, ktorá trvá už štvrtý týždeň, si doposiaľ vyžiadala viac než 1800 obetí v radoch Palestínčanov a viac než 60 izraelských obetí.

Video k článku, ktoré zverejnil spravodajský portál iDnes.cz

Pred začiatkom prímeria zahynulo v Gaze najmenej 10 Palestínčanov

Niekoľko hodín pred začiatkom Izraelom vyhláseného humanitárneho prímeria zahynulo pri izraelských útokoch v pásme Gazy desať ľudí. Informovali o tom v noci nadnes palestínske zdravotnícke zdroje.

Päť Palestínčanov bolo zabitých v meste Džabalíja ležiacom na severe tohto autonómneho palestínskeho územia, traja v meste Gaza a jeden v utečeneckom tábore Nusajrát. V meste Rafah na juhu pásma Gazy zahynulo jedno dieťa, uviedol hovorca zdravotníkov.

Izraelská armáda vyhlásila na dnes sedemhodinové humanitárne prímerie, ktoré bude platiť pre väčšinu pásma Gazy s výnimkou okolia mesta Rafah, kde stále prebieha vojenská operácia. Oznámilo to ministerstva obrany.

Prímerie bude platiť od 10.00 do 17.00 h miestneho času (09.00-16.00 h SELČ). Jeho cieľom je uľahčiť prísun humanitárnej pomoci a umožniť Palestínčanom návrat na do ich domovov. Armáda židovského štátu ho však ukončí v prípade, že na jej jednotky zaútočia.

Hamas reagoval na oznámenia Izraela s nedôverou.   "Tzv. humanitárne prímerie Izraela je jednostranné a prichádza v čase, keď sionistický nepriateľ chce odvrátiť pozornosť sveta od masakier páchaných na našom ľude v Gaze," povedal v televízii al-Aksá hovorca Hamasu Samí abú Zuhrí. "Neveríme jeho úmyslom a žiadame našich ľudí, aby boli veľmi opatrní," dodal.

Od piatkového rána malo platiť v pásme Gazy trojdňové humanitárne prímerie, Izrael ho však po dvoch hodinách ukončil z dôvodu pokračujúcich raketových útokov hnutia Hamas a únosu svojho vojaka, neskôr sa však ukázalo, že padol v boji.

Doposiaľ najkrvavejšia a najdlhšia vojenská operácia v pásme Gaze si od 8. júla vyžiadala podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva životy 1830 Palestínčanov - približne dve tretiny sú civilisti, viac ako 9500 utrpelo zranenia. Na izraelskej strane zahynulo 64 vojakov a traja civilisti.

Najmenej desať ľudí zahynulo a ďalší utrpeli zranenia pri nedeľňajšom útoku izraelských vzdušných síl na budovu školy v meste Rafah spravovanú OSN. Izraelská armáda neskôr potvrdila, že strieľala na cieľ v blízkosti školy, ktorým boli traja palestínski radikáli pohybujúci sa na motorke. Útok vyvolal v zahraničí pobúrenie.

Obete náletov izraelských jednotiek v Pásme Gazy Foto: TASR/AP


USA sú zhrozené z útok na školu v Pásme Gazy

Izraelská armáda vyhlásila na dnes sedemhodinové humanitárne prímerie, ktoré bude platiť pre väčšinu pásma Gazy s výnimkou mesta Rafah, kde stále prebieha vojenská operácia. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva obrany.

Prímerie bude platiť od 10.00 do 17.00 h miestneho času (09.00-16.00 h SELČ). Jeho cieľom je uľahčiť prísun humanitárnej pomoci a umožniť Palestínčanom návrat na do ich domovov. Armáda židovského štátu ho však ukončí v prípade, že na jej jednotky zaútočia.

Trojdňové humanitárne prímerie v pásme Gazy malo platiť aj od piatkového rána, Izrael ho však po dvoch hodinách ukončil z dôvodu pokračujúcich raketových útokov hnutia Hamas a únosu svojho vojaka, neskôr sa však ukázalo, že padol v boji.

Izraelská armáda na Twitteri oznámila, že "teroristi z Gazy" vystrelili v nedeľu na Izrael 119 rakiet. Zároveň poprela správy dvoch izraelských televízií, že jej vojaci a technika sa sťahujú z pásma Gazy. Jej hovorca podplukovník Peter Lerner povedal, že vojaci čakajú na ďalšie rozkazy a pripravujú postup pre ďalšiu fázu operácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.