Britská vojnová loď priviezla na Maltu 110 Britov evakuovaných z Líbye

Britská vojnová loď Enterprise, ktorá vezie evakuovaných Britov z Líbye. Foto: TASR/AP

Valletta 4. augusta (TASR) - Britské prieskumné plavidlo HMS Enterprise doplávalo na Maltu so 110 Britmi evakuovanými z Líbye, kde sa zúrivé boje medzi súperiacimi ozbrojenými frakciami rozšírili do hlavného mesta Tripolis.

Britský veľvyslanec v Líbyi Michael Aron dnes v odkaze na sociálnej sieti Twitter uviedol, že skupinu tvorí 30 detí, 12 dojčiat, štyri tehotné ženy a jedna staršia chorá osoba.

Evakuovali ich, pretože situácia v tejto severoafrickej krajine sa neustále zhoršuje, dodal Aron. Citovala ho agentúra Reuters.

Boje v Tripolise a vo východolíbyjskom meste Benghází sú najhoršie od občianskej vojny v roku 2011, ktorá ukončila 40-ročnú vládu Muammara Kaddáfího. Medzinárodné spoločenstvo sa však teraz obáva, že z Líbye sa stáva nefungujúci štát.

Tri roky po občianskej vojne krehká líbyjská vláda a vznikajúca armáda nedokážu dostať pod kontrolu ťažko ozbrojené brigády bývalých povstalcov, ktoré sa odmietajú rozpustiť a navyše sa spojili so súperiacimi politickými frakciami, aby získali moc.

Súperiace frakcie napojené na brigády z miest Misuráta a Zintán bojujú už takmer tri týždne o ovládnutie letiska v metropole, pričom len v nedeľu bolo zabitých vyše 20 ľudí a v mestskom sklade paliva zúri požiar.

Minulý týždeň britské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva v Tripolise sa presúva do Tuniska.

Loď Enterprise je druhým plavidlom, ktoré evakuovalo zamestnancov a rodiny z Líbye na Maltu. Dvojtrupová loď (katamaran) prenajatá na Malte evakuovala z Tripolisu už v sobotu približne 250 zamestnancov spoločnosti Hyundai. Väčšinou išlo o Filipíncov a Indov.

Približne 300 zamestnancov pricestovalo na Maltu charterovými letmi. Na palube Enterprisu sa nachádzala aj malá skupina írskych a nemeckých občanov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.