Voľby by vyhral Smer-SD, SDKÚ-DS i SaS by ostali mimo parlamentu

Na snímke zľava podpredsedovia Smeru-SD Dušan Čaplovič, Peter Pellegrini, predseda strany Robert Fico, podpredsedovia Smeru-SD Pavol Paška, Marek Maďarič a Robert Kaliňák počas tlačovej konferencie po skončení snemu. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 4. augusta (TASR) - Ak by sa parlamentné voľby konali koncom júla, so ziskom 36,8 percenta by v nich zvíťazila strana Smer-SD. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 22. do 29. júla uskutočnila Agentúra FOCUS na vzorke 1051 respondentov reprezentujúcich populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Na druhom mieste by so ziskom 10,6 percenta skončila strana Sieť, nasledujú KDH (9,7 percenta), OĽaNO (7,8 percenta), Most-Híd (7,1 percenta) a ako posledná by sa do NR SR dostala SMK (5,2 percenta). Smer-SD by tak v NR SR obsadil 72 poslaneckých kresiel, čo by mu na vládnu väčšinu nestačilo. Sieť by mala 20 poslancov, KDH 19, OĽaNO 15, Most–Híd 14 a SMK 10.

Za bránami parlamentu by podľa prieskumu skončili SDKÚ-DS (4,9 percenta), SaS (4,2 percenta), SNS (3,8 percenta), NOVA (3,2 percenta) a KSS (2,6 percenta).

Respondentom bola v prieskume položená otázka: "Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej strane by ste dali svoj hlas?" Z opýtaných by nešlo voliť 19,8 percenta a 14,5 percenta odpovedalo "neviem", resp. "nechcem odpovedať".

V porovnaní s prieskumom Agentúry FOCUS z júna 2014 sa preferencie zlepšili všetkým stranám postupujúcim do parlamentu. Smeru-SD o 4,6 percentuálneho bodu, Sieti o 5,2, KDH o 0,4, OĽaNO o 0,2), Mostu-Híd o 2,1, SMK o 0,1. Naopak, SDKÚ-DS stratila 0,2 percentuálneho bodu, SaS 1,3 a NOVA 0,2.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.