Kniha na týždeň: Daniel Glattauer: Navždy tvoj

obálka knihy Navždy tvoj Foto: wwww.book.review.sk

Bratislava 5. augusta (TASR) - Po romantickom Priateľovi do dažďa a Siedmej vlne sa spisovateľ Daniel Glattauer púšťa do trileru na populárnu tému – stalking. Hannes je dokonalý chlap – pozorný, milý, pozdáva sa rodine i priateľom a Juditu bezhranične miluje. Vyčerpávajúcou, pohlcujúcou láskou, ktorú Judita nie je schopná opätovať. Na vzťah treba dvoch, a tak sa Judita s Hannesom rozíde. On však zostáva – v jej myšlienkach, v jej živote, v jej nočných morách. Otázkou je, či je jeho prítomnosť len výplodom Juditinej chorej mysle alebo ozajstnou hrozbou.

Stalking je dnes populárnou témou. Význam tohto slova sa uvádza ako prenasledovanie, pričom prenasledovateľ používa zbrane najvyššieho kalibru – votrie sa vám do rodiny, získa si vašich priateľov, zahŕňa vás nežiaducimi správami či darčekmi. Výsledkom je zúfalá obeť (vy), ktorá začne pochybovať sama o sebe.

Daniel Glattauer pretavil túto tému do zaujímavej zmesi chladnej romantiky a vášnivého trileru. V pätnástich fázach (kapitolách) postupne predstavuje vývoj vzťahu-nevzťahu i zúfalstvo, ktoré po ňom zostalo. Vďaka kriminálnej zápletke núti čitateľa pokračovať v čítaní, až kým nebude páchateľ usvedčený. Systematicky buduje napätie, ale aj pochybnosti a nekonečné otázniky v hlavách čitateľov. Príbeh završuje prekvapivým záverom. Využíva k tomu svoj priamy, stručný štýl, ktorý sme spoznali už v jeho „emailových románoch“. Zaujímavé sú aj dialógy s pripísaným autorom výroku.

On: „Zavolám neskôr?“ Ona:Nie.“ Myslela tým, že nemá volať, ani teraz, ani neskôr.

Hoci je hlavnou hrdinkou žena a autor je muž, v konaní či myslení postavy to vôbec nie je poznať. Psychologické stavy a nálady sú najsilnejšou stránkou knihy.

Príbeh sa číta ľahko, románovo a cítiť, že ho napísal skúsený autor, ktorý presne vie, čo chce. Daniel Glattauer si týmto románom udržal meno, dokázal, že má istú spisovateľskú úroveň. Porovnávať však jeho predošlé diela s týmto je naozaj zbytočné, pretože Navždy tvoj je úplne nový príbeh. Imidž knihy snáď poškvrnila iba slovenská obálka, vyvolávajúca dojem lacného románu. Nedajte sa zmiasť. Novinka z pera rakúskeho spisovateľa Daniela Glattauera je dobrou voľbou, ktorou nič nepokazíte. Trochu vás vystraší, určite zaujme a skončí sa to príjemným čitateľským zážitkom.

Autor recenzie: Katarína Bačová
Autor knihy: Daniel Glattauer
Vydavateľstvo: Tatran
Počet strán: 160 strán
Väzba: pevná s prebalom väzba
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788022206716

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.