Nízka inflácia v eurozóne vyvoláva tlak na ECB

Sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 5. augusta (TASR) - Strážcovia európskej meny zostávajú pod tlakom. Podľa DPA nebezpečne nízka inflácia vyvoláva očakávanie, že Európska centrálna banka (ECB) bude musieť dopracovať svoj historický protikrízový balík opatrení zo začiatku júna.

Väčšina národohospodárov predpokladá, že sa výkonná rada ECB na zasadnutí vo štvrtok (7.8.) rozhodne zatiaľ vyčkávať. Nízke úroky a lacné úvery pre banky, o ktorých sa rozhodlo v júni, by sa mali prejaviť v ekonomike až časom.

Starosti však vyvoláva najnovší vývoj inflácie. Klesajúce ceny energie spôsobili v júni pokles jej medziročnej miery v eurozóne na 0,4 %. Naposledy bola nižšia v októbri 2009. Inflačným cieľom ECB, čo je vyjadrenie pre cenovú stabilitu v spoločenstve, je však stanovený na 2 %.

Prezident ECB Mario Draghi pred mesiacom na júlovom zasadnutí rady banky vyjadril pripravenosť, že ak bude treba, podporí ďalšie mimoriadne opatrenia, aby reagovala "na dlhé obdobie nízkej miery inflácie, ktorá je nebezpečná pre vývoj konjunktúry".

Draghi však dodal, že "chceme počkať, ako opatrenia zapôsobia - a ich vplyv bude podstatný".

Začiatkom júna rada ECB, ktorá okrem iného rozhoduje aj o úrokoch banky, sa pustila do zápasu s nízkou infláciou. Svoju hlavnú úrokovú sadzbu znížila z 0,25 na 0,15 % a zaviedla sankčný úrok pre komerčné banky, ktoré si ukladajú peniaze u nej. V septembri odštartuje dlhodobý program mimoriadnych úverov pre banky (TLTRO). ECB má aj ďalšie nástroje, ktorými môže dostať cez komerčné banky do obehu viac peňazí.

Christian Schulz z nemeckej Berenberg Bank predpokladá, že ECB bude vyčkávať do decembra. Podľa neho si "nejaký suchý pušný prach necháva v zásobe pre prípad, že sa objavia skutočné riziká pre konjunktúru". Spresnil, že pod rizikami má na mysli napríklad možnú eskaláciu vývoja na Ukrajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.