Šachový génius Magnus Carlsen spopularizoval šach v Nórsku

Na snímke vľavo prezident Slovenského šachového zväzu Martin Huba a prezident Nórskeho šachového zväzu Joran Aullin-Jansson počas exhibičnej partie na Šachovej olympiáde v nórskom Tromsö. Foto: TASR/Lukáš Gálik

Tromsö 6. augusta (TASR) - Na športovom poli dosahuje Nórsko dlhodobo medzinárodné úspechy najmä v biatlone, behu na lyžiach, skokoch na lyžiach a v hádzanej. Vďaka Magnusovi Carlsenovi a jeho vlaňajšiemu zisku titulu majstra sveta sa rodina úspešných športových odvetví rozrástla aj o šach. Hra intelektuálov zažíva v škandinávskej krajine "boom", pričom práve Carlsen je ústrednou postavou 41. Šachovej olympiády, ktorá v týchto dňoch prebieha za polárnym kruhom v mestečku Tromsö.

"Magnus je náš národný hrdina a pre mnohých ľudí veľký vzor. Na rovinu poviem, že len ťažko by sme dostali finančnú podporu od nórskej vlády, keby sme nemali šachového majstra sveta. Tým pádom by sme ani neboli schopní pokryť výdavky spojené s organizáciou olympiády," priznal v rozhovore pre TASR prezident Nórskeho šachového zväzu Joran Aullin-Jansson, ktorý počas debaty vyrukoval so zaujímavými číslami. Otvárací ceremoniál sledovalo v priamom prenose nórskej televízie 468.000 divákov, víkendové zápasy 1. a 2. kola šachovej olympiády zaznamenali 30,5-percentný divácky podiel na televíznom trhu.

"Ukazuje sa, že bolo rozumným ťahom posunúť začiatok jednotlivých kôl o hodinu skôr na 14.00 h. Bola to požiadavka nórskej televízie, aby mohla vysielať priame prenosy. Sledovanosť zatiaľ dosahuje veľmi vysoké čísla, čo nás všetkých nesmierne teší," dodal Aullin-Jansson. Vlaňajší súboj o titul majstra sveta medzi Carlsenom a Višvanathanom Anandom videlo v nórskej televízii vo fáze jeho vrcholenia milión ľudí. Na porovnanie - biatlonové preteky mužov na 15 km s hromadným štartom na olympiáde v Soči, ktoré vyhral Emil Hegle Svendsen, sledovalo prostredníctvom obrazoviek 1,5 milióna Nórov.

Aullin-Jansson na základe vlastných skúseností odporučil organizátorom nasledujúcej olympiády v azerbajdžanskom Baku, aby nenechávali na poslednú chvíľu vybavovanie víz pre účastníkov podujatia. V Tromsö organizátori pôvodne očakávali 2500 návštevníkov olympiády, ich počet sa však napokon navýšil na 3200. "Mesto žije šachom a hotely sú obsadené na 105 percent svojej kapacity. Entuziazmus členov organizačného výboru a úsmevy ľudí na uliciach sú však jasnými dôkazmi toho, že olympiáda je na správnom mieste. Isteže existujú aj veci, ktoré by mohli byť lepšie. Mám na mysli cestovanie rozhodcov a menšiu kapacitu hracej miestnosti," uzavrel prezident Nórskeho šachového zväzu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.