Rusko zakázalo dovoz potravín z EÚ, Nórska, USA, Austrálie a Kanady

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 7. augusta (TASR) - Rusko od dnešného dňa zakazuje dovoz potravín z Európskej únie (EÚ), USA, Nórska, Kanady a Austrálie. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes na stretnutí kabinetu oznámil, že zákaz sa týka dovozu ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov. Zákaz vstupuje do platnosti už dnes 7. augusta 2014 a potrvá jeden rok.

Toto rozhodnutie Moskvy nasledoval po najnovšom kole sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla minulý týždeň Európska únia. Sprísnené sankcie sa prvýkrát zameriavajú na celé sektory hospodárstva.

Spojené štáty a EÚ obviňujú Rusko, ktoré v marci anektovalo polostrov Krym, z eskalácie napätia na východe Ukrajiny. USA a EÚ sa rozhodli sprísniť sankcie proti Rusku po zostrelení lietadla malajzijských aerolínií na východe Ukrajiny v júli tohto roka. Podľa západných krajín za tragédiu lietadla sú zodpovední proruskí separatisti. Na palube bolo takmer 300 ľudí, nikto z nich neprežil.

Rusko je pritom závislé od dovozu potravín a väčšinu dováža práve zo západných krajín. Doteraz uvalilo zákaz na dovoz potravín len z niektorých štátov, najmä z Ukrajiny. Z krajín EÚ najvýraznejšie odvetné opatrenia zaviedla Moskva voči Poľsku, z ktorého zastavila celkový dovoz ovocia a zeleniny. Naopak, agentúra RIA Novosti zverejnila, že Moskva plánuje zvýšiť dovoz ovocia a zeleniny z Turecka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.